W poniedziałek (28 lipca) mija termin przekazywania do Komisji Europejskiej raportów państw członkowskich odnośnie gazu łupkowego - poinformowało portal górniczy nettg.pl Shale Gas Europe. Komisja oczekuje sprawozdań z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Węgier, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Maja one zawierać efekty wstępnego przeglądu dotyczącego minimalnych wymagań i sposobów ich stosowania w zakresie takich kwestii jak: planowanie, ocena odzziaływania na środowisko i związanego z tym ryzyka, integralność, pomiary bazowe i monitoring, redukcja emisji, stosowanie płynów szczelinujących oraz rozpowszechnianie informacji.
- Europa stoi przed pilną potrzebą rozwoju przemyslu gazu łupkowego, stanowiącego najlepsze rozwiązanie dla zaspokojenia potrzeb dostaw energii dla kontynentu. Kluczowe w tym procesie jest zapewnienie skutecznych i przejrzystych ram regulacyjnych i zasad egzekwowania przepisów. Państwa członkowskie są odpowiedzialne za rozwój tego nowego, lokalnego źródła energii w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem dbałości o środowisko, pomocnej w procesie budowania zaufania społecznego i uspokojenia inwestorów - powiedział Marcus Pepperell, rzecznik prasowy Shale Gas Europe.
Termin nadsyłania uwag przez państwa członkowskie został określony po obublikowaniu w dn. 22 stycznia 2014 r. wytycznych Komisji w zakresie minimalnych standardów poszukiwania i produkcji węglowodorów (w tym gazu łupkowego) przy zastosowaniu wysokociśnieniowego szczelinowania hydrulicznego.
Komisja będzie monitorować stosowanie minimalnych wymagań poprzez analizę porównawczą tablicy wyników, określającej sytuacje w państwach członkowkich, która będzie powszechnie dostępna w pierwszej połowie 2015 roku. Komisja dokona przeglądu i oceni czy zachodzi konieczność przedstawienia szczególnych propozycji legislacyjnych odnośnie gazu łupkowego.
Shale Gas Europe jest platformą zarządzaną przez FTI Consulting, która skupia wszystkie podmioty zaangażowane w poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego, gazu zamkniętego oraz metanu z pokładów węgla. Celem platformy jest promowanie dialogu oraz przekazywanie obywatelom, decydentom i medium wiarygodnych i aktualnych informacji na temat wszystkich kluczowych zagadnień dotyczących wydobywania gazu łupkowego w Europie. Shale Gas Europe wspierają: Chevron, Cuadrilla Resources, Halliburton, Shell,Statoil i Total Gas Shale Europe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Unia musi przestać bagatelizować sprawę łupków i zacząć wspierać ten sposób pozyskiwania energii, bo inaczej Rosja zawsze będzie trzymać nas w szachu.