Prawdopodobnie do końca lipca sfinalizowana zostanie transakcja zakupu przez Jastrzębską Spółkę Węglową kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej obecnie do Kompanii Węglowej. Termin wskazany został w umowie przedwstępnej, zawartej 10 kwietnia przez zarządy obu spółek.
Wartość transakcji, dotyczącej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wyniesie 1,49 mld zł. W ubiegłym tygodniu walne zgromadzenie JSW zdecydowało o ustanowieniu programu emisji obligacji o wartości do 1,175 mld zł i 390 mln USD, które sfinansować mają zakup kopalni. Spółka prowadzi w tej sprawie negocjacje z bankami. Zakłada, że do pierwszego ciągnienia dojdzie wraz z zamknięciem transakcji przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice, czyli z końcem lipca. Zarząd JSW zakłada, że środki z obligacji transzy A będą przeznaczone na to przejęcie, a obligacje transzy B na finansowanie lub refinansowanie inwestycji w przejmowanej kopalni oraz w kopalniach należących do grupy JSW do końca 2015 r. Wykup obligacji nastąpi nie później niż do 30 grudnia 2020 r.
Spółka podała, że finansowanie powinno zostać udostępnione najpóźniej do końca lipca. To jeden z warunków zawieszających zawarcie transakcji kupna kopalni Knurów-Szczygłowice. Jak powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW, płatność za przejęcie kopalni ma być - zgodnie z umową zawartą z Kompanią - realizowana w trzech transzach. Pierwsza transza przekazana zostanie w momencie przejęcia majątku, kolejne - do końca roku. JSW do tej pory zapłaciła już dwie zaliczki na zakup kopalni.
List intencyjny w sprawie transakcji przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice został podpisany 8 listopada 2013 r., jednak JSW, mając na uwadze rozszerzenie swojej bazy zasobowej, o transakcji myślała od kilku lat. 22 maja zgodę na nabycie kopalni przez JSW wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 15 lipca zarząd JSW otrzymał od Citigroup Global Markets Limited opinię co do godziwości (z perspektywy Spółki) warunków finansowych transakcji. Zgodę na sprzedaż kopalni wyraziło również walne zgromadzenie Kompanii Węglowej.
Zdolności produkcyjne kopalni Knurów-Szczygłowice szacowane są obecnie na 3,8 mln t węgla rocznie. Jej zasoby bilansowe wynoszą 1,26 mld t, zasoby operatywne 375,1 mln t, w tym 119,7 mln t objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami. Zapewnia to kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat. Dzięki przejęciu baza zasobowa Jastrzębskiej Spółki zwiększy się o ok. 65 proc., a jej zdolności wydobywcze o ok. 30 proc. - do 18,5 mln t w roku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Za 2 dni przejęcie a załoga nic nie wie na jakich warunkach są przejęci i co dalej. JSW zyskała pokłady o jakich mogła tylko pomarzyć bo swoje maja na wyczerpaniu dodatkowo dostali wykwalifikowana załogę która będzie zasuwała za psie pieniądze w porównaniu z ich dotychczasowymi kopalniami. Zarząd zaciera ręce i już myśli o premiach a reszta jest nie ważna. Ważne jest tylko to że akcjonariusze będą mogli się podzielić zyskami a Ci co będą na nich zasuwać niech pracują za miskę ryżu.
Takie asy, a tylko Rydułtowy Anna ma gorszą wydajność w kompani węglowej
SEBOO, bo na K-Sz same asy robiom
Prawda jest taka że Zagórowski ma głęboko w 4 literach Knurów-Szczygłowice. Zależy mu przede wszystkim na Dębieńsku. Jeżeli NWR nie ruszy z wydobyciem do końca 2017 roku to JSW nabywa za darmo koncesje największych pokładów węgla koksowego w Europie,gdzie jego wydobycie odbywało się już na poziomie 250m. Jeżeli JSW przejmie Dębieńsko,to do 2020r. ruch Knurów ma zostać całkowicie zlikwidowany wliczają w to załogę, a pokłady dębieńska miały by być eksploatowane z ruchu Szczygłowicie oraz Budryka.
Jedna kupiona kopalnia zapewni JSW o 30% więcej zysku??? To ja się pytam, pozostałe 4 kopalnie to w takim razie 70%?? czyli jedna kopalnia przynosi zysku jakieś 17.5% względem ogólnego zysku jaki przewidują eksperci?? Ojj to JSW chyba kiepsko ciągnęło skoro zdecydowali się kupić Knurów - Szczygłowice. Może teraz akcje zaczną powoli sukcesywnie im rosnąć?? Pozdro
@aro15 dlatego tak jest że wszyscy dostaną pewnie umowy na warunkach SiG, ale nie obawiajcie się koledzy, SiG podobno strasznie cienko przędzie więc prawdopodobnie powstaną nowe umowy zatrudnienia pod spółkę a nie córkę firmę.
Brawo związkowcy z Knurowa,za tydzien włascicielem będzie pan Zagórowski a wy zescie ludzi sprzedali jak worek kartofli,którzy przechodzą do nowego pracodawcy bez umów o prace z nim,niewiedza na jakich nawet warunkach przyjdzie im pracowac Nawet nie macie im odwagi powiedziec dlaczego tak jest