Budynki prokuratury, wymiaru sprawiedliwości i administracji publicznej o powierzchni użytkowej od 250 m kw. będą musiały mieć świadectwa charakterystyki energetycznej - zakłada poprawka PO do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Rządowy projekt ustawy, którym we wtorek (22 lipca) zajmowała się sejmowa komisja infrastruktury, zapewni wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.
Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, od początku 2021 r. wszystkie nowe budynki w krajach członkowskich będą musiały spełniać wyśrubowane wymagania zużycia energii. Wcześniej, bo od 2018 r. takie standardy będą musiały spełniać budynki publiczne.
Teraz każdy nowy budynek musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa zapotrzebowanie budynku na energię; w przyszłości takie świadectwa będą musiały mieć wszystkie większe budynki. Właściciele lub zarządcy budynków, chcący je sprzedać bądź wynająć, będą musieli zlecić jego sporządzenie.
Klub PO chce, by dotyczyło to także osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w przypadku jego sprzedaży.
Projekt zwalnia z tego wymogu domy budowane na własny użytek. Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie też dotyczył m.in. zabytkowych kamienic, kościołów, a także budynków mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku.
Zgodnie z regulacją takie świadectwo będą musiały mieć ponadto istniejące budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., a od 9 lipca 2015 r. - od 250 m kw. zajmowane przez: prokuraturę, wymiar sprawiedliwości i administrację publiczną.
Klub PO zaproponował we wtorek, by budynki zajmowane przez te instytucje o powierzchni użytkowej od 250 m kw. musiały mieć świadectwa charakterystyki energetycznej zaraz po wejściu w życie przyszłej ustawy.
Posłowie PO chcą ponadto, by takie świadectwa nie dotyczyły budynków przemysłowych i gospodarczych, które nie mają instalacji zużywających energii.
Kolejne propozycja PO zakłada, że jeżeli w ramach osiedla budynki jednorodzinne mają takie same rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i instalacyjne, a jeden z nich posiada świadectwo charakterystyki energetycznej, to pozostałe mogą z niego korzystać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.