REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
19 lipca 2014 08:52 Trybuna Górnicza : : autor: Anna Zych 6.8 tys. odsłon

Ludziom potrzebna jest pewność

Dzięki włączeniu kopalni Knurów-Szczygłowice (na zdj. ruch Knurów) w struktury JSW baza zasobowa Spółki zwiększy się o ok. 65 proc.
fot: Jarosław Galusek/ARC

Na początku była euforia. Każdy brał ołówek i liczył, o ile więcej dostanie. Różnica w wynagrodzeniach pomiędzy kopalnią Knurów-Szczygłowice a kopalniami JSW to dla pracowników fizycznych 2 tys. zł miesięcznie, a dla pracowników etatowych na stanowiskach kierowniczych 3,5 tys. zł.

- Studziliśmy te zamiłowania do grosza, bo proces dojścia do wynagrodzeń otrzymywanych w JSW nie będzie taki prosty. To prawda, w kopalni ruszą inwestycje, wydłuży się jej żywotność i przed każdą wypłatą nie będziemy się zastanawiać, czy są na nią środki. Na zrównanie płac potrzeba jednak czasu - mówi Adam Honisz, przewodniczący ZZ Kadra w ruchu Szczygłowice.

Na dwa tygodnie przed tym, gdy logo Kompanii Węglowej zniknie z bram obu ruchów kopalni Knurów-Szczygłowice, ustępując miejsca pomarańczowo-czarnym barwom Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ludzie czują lęk. Do tej pory, za czasów Kompanii, każda zmiana warunków pracy odzwierciedlona była w umowie o pracę. Teraz zmiana pracodawcy odbędzie się "na słowo".

- Nowe umowy zawierano z pracownikami przy wcześniejszych przekształceniach - utworzeniu Gliwickiej Spółki Węglowej, a potem Kompanii Węglowej - przypomina Józef Kozicki, przewodniczący ZZ Kontra.

Zobowiązania przejęte... na rok
Zarządy obu spółek - stron transakcji wysłały do organizacji związkowych z Knurowa-Szczygłowic pismo informujące, że po sprzedaży kopalni nie będę zawierane nowe umowy o pracę, a warunki pracy i płacy pozostaną bez zmian. JSW będzie też respektować wszelkie zobowiązania Kompanii Węglowej wobec pracowników kopalni.
- Problempolega jednak na tym, że w myśl Kodeksu pracy zobowiązania przejęte przez JSW będą obowiązywać przez rok. Co potem - nie wiadomo. W porozumieniu zawartym w Kompanii 6 lutego br. otrzymaliśmy np. gwarancję pracy do 2020 r. Czy będzie respektowana? Czy nasza administracja nadal będzie miała zawieszoną wypłatę 14. pensji, czy obejmą ją zasady obowiązujące w JSW? - zastanawia się Honisz.
Nie wiadomo też, co z talonami na posiłki profilaktyczne, bo w KW wydawane są zaliczkowo, w JSW za przepracowany miesiąc. I jeszcze dopłaty do dniówki, których w JSW nie ma. W kopalni Knurów-Szczygłowice można by je włączyć do stawek, upraszczając system płac. To proces nieskutkujący finansowo. Związkowcy z Knurowa-Szczygłowic wszystkie te wątpliwości chcieli wyjaśnić jeszcze przed transakcją sprzedaży kopalni, która prawdopodobnie zostanie zawarta do 31 lipca.

Braterskie spory
Pierwsze, majowe rozmowy z zarządem JSW napawały optymizmem. Ryszard Płaza, przewodniczący ZZG w Polsce z ruchu Knurów, żartuje, że było tak słodko, że przez kolejny tydzień nie sypali cukru do herbaty. Z jednej i drugiej strony powstały zespoły negocjacyjne. Związkowcy otrzymali pełnomocnictwa od organizacji na szczeblu krajowym.

- Ale dwie organizacje reprezentatywne z JSW: Solidarność i Kadra wystąpiły z pismem do prezesa Zagórowskiego, że chcą brać udział w naszych rozmowach. Prezes zwrócił się w tej sprawie o ekspertyzę, która do dziś nie powstała. A rozmowy zostały zawieszone. Koledzy z JSW chcą naszego dobra, ale czasem człowiek, chcąc zrobić dobrze, coś spieprzy. Może problemem są trudne relacje strony społecznej JSW z prezesem Zagórowskim - zastana-wia się Adam Honisz.
Knurowsko-szczygłowiccy, pytani, czy jako związkowcy nie potrafią się miedzy sobą dogadać, odpowiadają, że chcą rozmawiać o swoich pracownikach, nie tych z Jastrzębia, a związki z JSW chcą pokazać własną ważność w tej firmie. I to im się udaje.
- Zaproponowaliśmy związkom w JSW, żeby wyłoniły swoją reprezentację i dołączyły do rozmów, bo po co mamy negocjować coś, co u nich jest dawno załatwione - mówi Ryszard Płaza.

Obawiają się też, że gdy problemy dotyczące pracowników kopalni negocjowane będą w gronie powiększonym o 46 organizacji z Jastrzębskiej, rozmowy będą trwały równie długo, jak te o Układzie Zbiorowym Pracy JSW, który rodzi się w bólach od 5 lat.

Robią swoje
Choć poziom emocji przed zmianą właściciela jest bardzo wysoki, reprezentanci strony społecznej JSW nie spodziewają się powtórki z Budryka z 2007 r. Ludziom potrzebna jest jednak pewność, nie chcą być "pracownikami IV kategorii". Tym bardziej że załoga Knurowa-Szczygłowic potrafi zmobilizować się do dużego wysiłku. Nie zapomina też o trudnych momentach w historii kopalni.

- Pamiętam, gdy dokładnie w Barbórkę 1996 r. w Dzienniku Zachodnim ukazała się informacja, że kopalnia Knurów ma zostać zamknięta. Spotkaliśmy się z dyrektorem i stwierdziliśmy, że jest jedno wyjście: pracować tak dobrze, żeby taki pomysł wybić decydentom z głowy. Po roku dyrektor Matuszewski dostał statuetkę Kopalnia Roku. Udało się stworzyć wtedy atmosferę odpowiedzialności za ten zakład. Zależy nam na tym, żeby jej nie zepsuć - wspomina Ryszard Płaza.

Taka mobilizacja miała też miejsce za czasów Gliwickiej Spółki Węglowej i przygotowań do prywatyzacji. Traf chciał, że jako pierwszą na parkiet wytypowano JSW, a Gliwicka po kilku latach weszła w skład Kompanii Węglowej.

Trudnym momentem dla obu ruchów było połączenie kopalń w 2010 r. - Choć nie godziliśmy się z samą ideą połączenia, gdy decyzje zapadły, robiliśmy wszystko, żeby to uporządkować. Mamy dziś jeden system płacowy i jeden regulamin socjalny - chwali się Honisz.

Związkowcy z różnych organizacji mówią tu jednym głosem, a ich poglądy gdzie indziej są często niepopularne. Na przykład, że wynagrodzenie powinno być powiązane z wydajnością. Tak jak jest to teraz w Budryku. Albo że to nie staż pracy powinien decydować o stawce pracownika, lecz jego zaangażowanie w robotę.
- Pracownikowi płaci się za pracę, a nie za przychodzenie do pracy. Mamy dużo młodych, chcemy, żeby awansowali i zarabiali - argumentuje Józef Kozicki.

Prezes uspokaja
- Pracownicy kopalni Knurów-Szczygłowice zostaną zatrudnieni na takich samych zasadach, jak reszta załogi JSW. I nie mam tu na myśli spółki Szkolenie i Górnictwo - zapewnia w rozmowie z TG prezes Jarosław Zagórowski.

Prezes tłumaczy, że zależy mu, aby kopalnia w najbliższej przyszłości była istotnym producentem najwyższej jakości węgla koksowego. Dzięki przejęciu baza zasobowa Spółki zwiększy się ok. 65 proc., a jej zdolności wydobywcze o ok. 30 proc. - do 18,5 mln t w roku. Zwraca też uwagę, że jednym z głównych gwarantów utrzymania miejsc pracy w kopalni jest proces inwestycyjny, który JSW zamierza prowadzić. I pokazuje przykład Budryka.
Związkowcy z Knurowa-Szczygłowic wiedzą, że wydatki na inwestycje dla 15 kopalń KW są mniejsze niż dla 5 jastrzębskich. Zgadzają się też z koncepcją prezesa Zagórowskiego, by w kopalni przemodelować produkcję węgla na rzecz dominacji węgla koksującego, zmodernizować zakład przeróbczy i rozdzielić ciągi technologiczne. I jeszcze by zalegającego na zwałach węgla energetycznego nie sprzedawać za bezcen, lecz spalić go we własnej elektrowni.
Chcą jednak wiedzieć, co mają mówić ludziom...

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (14) pokaż wszystkie
  • górnik JSW 23 lipca 2014 08:16:42
    Profile Avatar

    Abyście tylko nie zamarzyli o płacach z przed połaczenia, bardzo się zdziwicie jakie to "kokosy" zarabia się w JSWą

  • robol z jsw 21 lipca 2014 14:20:54
    Profile Avatar

    koledzy z knurowa i szczyglowic, nic się nie przejmujcie! będziecie zarabiać tyle co w jsw i to bardzo szybko, bo w jsw miesiąc do miesiąca przynosimy wyplaty o kilka stowek mniejsze! po roku od poprzejecia waszych kopaln podpiszecie umowy z SiG- bo jarek zawsze klamie zaloge jaj jego kolega ze stolicy pan premier!

  • Warszawiak 21 lipca 2014 10:53:02
    Profile Avatar

    Duża część górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią idzie na emeryture, po czym przyjmuje się do pracy (pod ziemią) w firmach prywatnych świadczących usługi dla kopalń. Uważam ,że przykład tych ludzi dobitnie pokazuje , że należy podnieść wiek emerytalny dla górników pracujących pod ziemią. Da się ? Da!!!

  • czechy 20 lipca 2014 17:59:15
    Profile Avatar

    Do KOKO Widzę kolego że coś słyszałeś o Czechach, ale nie zbyt dużo 1. w Czeskich kopalniach pracuje się 35 lat bądź do 55 roku życia. 2. Kopalnie w Czechach nie są aż tak rentowne, największa firma wydobywcza w tym kraju boryka się z problemami już od 2012 roku gdy rozpoczął sie kryzys energetyczny. Są projekty zamknięcia kopalni węgla Paskov a w niedługim czasie w kuluarach przebąkuje sie o zamknięciu ruchu Karvina i Armada oraz w perspektywie 5 lat ruchu Darkov. Pozdrawiam

  • jontek 20 lipca 2014 14:41:08
    Profile Avatar

    Panie Adamie i pozostali koledzy związkowcy jakbyście w KW jednym głosem mówili i dbali o interesy KW, a szczególności pracowników to KW by nie spadała na dno. Robiliscie interesiki każdy h... na swój strój i was też są tam dziesiątki i co i sprzedali Was. Jak zwykle przed włączeniem nie zrobiliście i ilczycie, że prezes z JSW da wam wszystko od tak i będzie miodzie, może i tak tego Wam życzę

  • nomad 20 lipca 2014 12:27:15
    Profile Avatar

    Ten KOKO to jakichś kaczy pomiot wnioskuję z komentarzy nakręcony i trajkocze to samo na okrągło

  • robak 20 lipca 2014 11:43:34
    Profile Avatar

    KOKO nie robi na grubie , odrazu widać ze podstawiony z WARSZAWY a wiec nie ma co sie nim przejmowac widac ze nie ma pojecia co pisze

  • piko 19 lipca 2014 22:29:11
    Profile Avatar

    To zwykły świr, stary komuch.

  • daro 19 lipca 2014 22:20:52
    Profile Avatar

    ten KOKO to z jakiego zakładu uciekł w rybniku ?

  • awokado 19 lipca 2014 16:25:49
    Profile Avatar

    Rząd nie ma zamiaru zabierać przywileju dot. 25 lat. Szykuje sie jedynie do stopniowego zmniejszania przelicznika. Oznacza to, że za kilka lat górnicy sami będą decydowali sie na dłuższą prace, bo po prostu nie będzie wystarczac na życie

  • ziom 19 lipca 2014 14:34:08
    Profile Avatar

    KOKO szczel se w łeb do podstawiony debil jestes i wkrecasz jakies glupoty, od tego sciemniania juz sam zes sie pokrecil kim jestes.

  • Przodownik KOKO 19 lipca 2014 14:21:48
    Profile Avatar

    Należałoby szkolić górników w różnych zawodach żeby byli elastyczni na rynku pracy oraz sprywatyzować kopalnie a wydłużenie wieku emerytalnego i likwidacja przywilejów zmniejszy koszty pracy co doprowadzi do rentowności kopalń i wiara w przyszłość. w Czechach pracuje się pod ziemią do 63 roku życia i nie ma przywilejów dlatego kopalnie są rentowne. pozdrawiam górniczą brać KOKO.

  • aro15 19 lipca 2014 11:54:03
    Profile Avatar

    jak narazie to tylko same gdybania?Panowie zwiazkowcy i z czym wy do ludzi chcecie wyjsc? z obietnicami?Dalej wierzycie że po roku pan prezes Zagórowski da nam umowy takie jak w Jastrzębskiej Spółce?Pytam slę co stoi na przeszkodzie żeby pracownicy juz teraz wiedzieli i na piśmie mieli gwarancje zatrudnienia Nie chodzi tu o pieniadze bo kazdy z pracowników zdaje sobie sprawe że do zarobków w jastrzebskich kopalniach będziemy dochodzic w czasie tylko o gwarancje zatrudnienia.

  • Przodownik KOKO 19 lipca 2014 11:23:49
    Profile Avatar

    Każdy chce mieć pewność

  • JORBL
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ministerstwa, prezesi i związkowcy będą rozmawiać o kopalni
4 lutego 2025
12.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]