W czwartek (17 lipca) Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych złożyły w warszawskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o wypłatę środków za kruszywa dostarczone na budowę autostrady A2 - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Złożenie wniosku było możliwe dzięki wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy drogowej.
- Spółka spełnia wszystkie wymagania formalne, wniosek jest kompletny, dlatego też liczymy, że zostanie on rozpatrzony bardzo szybko i środki wpłyną na konto KKSM. Zdecydowaną większość z nich zamierzamy przeznaczyć na spłatę wierzycieli, tak więc mamy nadzieję, że będzie to ostateczny argument, który przekona ich do głosowania za układem. Zwłaszcza, że jak wynika z analiz prawnych, które posiadamy, jedynie zawarcie układu umożliwi spółce otrzymanie tych środków i dysponowanie nimi - wyjaśnia Rafał Abratański, prezes KKSM.
W czwartek do centrali Grupy Santander w Hiszpanii został wysłany, przetłumaczony na język hiszpański, list otwarty przygotowany przez dwa działające w KKSM związki zawodowe - NSZZ Solidarność oraz Budowalni. Wersja w języku polskim trafiła natomiast do głównej siedziby BZ WBK. Pod listem otwartym podpisało się 250 pracowników spółki.
"To Bank Zachodni WBK i Grupa Santander - jako największy wierzyciel KKSM - zadecyduje czy Firma, która dzięki ogromnej determinacji i wysiłkowi pracowników wychodzi z problemów finansowych, w jakich znalazła się nie ze swojej winy, będzie nadal istnieć" - czytamy w liście, w którym pracownicy przypominają, że firma ma 140-letnią historię.
"W związku z tym w imieniu 315 pracowników zatrudnionych w KKSM SA, ich rodzin oraz firm współpracujących apelujemy do władz Banku Zachodniego WBK i Grupy Santander o przystąpienie do porozumienia układowego. Nie pozwólmy zaprzepaścić dorobku 140 lat trwania KKSM oraz przyszłości osób z nią związanych - są zbyt cenne, aby je pogrzebać jedną decyzją. Przy jej podejmowaniu proszę pamiętać, że KKSM to nie tylko liczby w sprawozdaniach finansowych, ale także setki rodzin, których los zależy od dalszego funkcjonowania Spółki" - argumentują zatrudnieni w spółce i podkreślają, że że podpisanie porozumienia układowego jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla KKSM, jak i wierzycieli.
Pełna treść listu znajduje się pod tym linkiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.