Podatek należy się od abonamentów medycznych czy ubezpieczeń pracowników; nie trzeba go płacić od wyjazdów integracyjnych czy imprez firmowych - tak ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński interpretuje niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o PIT dot. opodatkowania dochodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją. Według eksperta TK dokonał też wykładni tych przepisów i pokazał, jak mają być interpretowane.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału opodatkowaniu będą podlegać wyłącznie te świadczenia, które oznaczają skonkretyzowaną korzyść majątkową pracownika o indywidualnie określonej wartości - tłumaczył Pruszyński w rozmowie z PAP.
Oznacza to - mówił - że opodatkowane są np. abonamenty medyczne, które stanowią korzyść dla podatnika. Mają też określoną wartość i są skierowane do konkretnej osoby. Gdyby bowiem dany pracownik nie miał abonamentu, musiałby zapłacić za usługę medyczną.
Podobnie wygląda kwestia ubezpieczeń - dodał ekspert.
Inaczej - według niego - Trybunał potraktował takie świadczenia, jak wyjazdy integracyjne, firmowe imprezy świąteczne czy poczęstunek dla pracowników. Od nich nie należy się podatek, gdyż w tych przypadkach nie można mówić o przysporzeniu korzyści majątkowej o indywidualnie określonej wartości. - Nie wiemy przecież, ile kto zjadł na takim spotkaniu - wskazał ekspert.
Według niego aby definitywnie zinterpretować orzeczenie w odniesieniu do opodatkowania organizowanego przez pracodawcę dojazdu pracowników do pracy, trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Jednak - zaznaczył - te świadczenia najprawdopodobniej od przyszłego roku i tak będą ustawowo zwolnione z podatku.
- Liczymy na to, że wyrok TK wpłynie na ujednolicenie linii orzeczniczej sądów - podkreślił Pruszyński.
Ze skargą do TK wystąpiła właśnie Konfederacja Lewiatan. Zakwestionowała przepisy ustawy o PIT, zgodnie z którymi opodatkowane są wszelkie świadczenia, także te, które nawet potencjalnie pracownik może otrzymać od pracodawcy.
Do najbardziej powszechnych świadczeń, które budzą jednocześnie najwięcej kontrowersji podatkowych należą: organizowanie spotkań integracyjnych, zakup polis OC związanych z podejmowaniem decyzji cechujących się wysokim stopniem ryzyka (np. dla członków zarządów i rad nadzorczych czy innych grup pracowników), kupowanie polis na życie dla pracowników oraz zapewnianie im dojazdu do pracy poprzez organizowanie zbiorowego transportu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.