Już nie Strategia dla górnictwa lecz "Program rozwoju górnictwa węgla kamiennego w latach 2016 - 2020 z perspektywą do 2027". Taką nazwę nosił będzie dokument szczegółowo regulujący zasady działalności branży górniczej. W piątek (11 lipca) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim drugie spotkanie w jego sprawie. Wezmą w nim udział reprezentanci górniczych związków zawodowych i przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki.
- Na dzisiejszym spotkaniu omówione zostaną wstęp i diagnoza do projektu Programu, przygotowane przez stronę rządową. Mamy też rozmawiać o wizji funkcjonowania sektora przedstawionej przez stronę społeczną. Rozmowy będą miały charakter techniczny. Do ukończenia prac nad dokumentem czeka nas prawdziwie mrówcza praca - ocenia Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra.
Program rozwoju górnictwa jest drugim dokumentem, nad którym pracują w ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu i górniczych związków zawodowych. Pierwszym były założenia do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2016-2027, które uzgodniono przed miesiącem. W założeniach znalazły się zapisy mówiące, że nadzór właścicielski nad górnictwem pozostanie w Ministerstwie Gospodarki, polski węgiel będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju, a normy jakościowe surowca sprowadzanego z zagranicy będą ściśle sprecyzowane.
Ustawa będzie precyzować również zasady udzielania dotacji budżetowej na działania polikwidacyjne w górnictwie (pompowanie wód dołowych w zamkniętych kopalniach, renty wyrównawcze czy deputaty dla pracowników nieistniejących zakładów górniczych). Określi także, nad którymi podmiotami nadzór właścicielski sprawować będzie Ministerstwo Gospodarki. Powinna zostać uchwalona przez Sejm do końca br. Potem czeka ją jeszcze notyfikacja przez Komisję Europejską.
Program, w odróżnieniu od ustawy, która pewne kwestie formułuje ramowo, uściśli szczegółowo zasady funkcjonowania branży. Oba dokumenty będą pozostawać ze sobą w ścisłej korelacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
masz rację dickens...niestety widać ,że głupota zaczyna się rozrastać w błyskawicznym tempie...hhhhmmmm czyżby Polska miała coraz mądrzejsze społeczeństwo?
co za idioci piszą takie komentarze to jest portal górniczy więc gorole raus od górnictwa
zabrac emerytury tym byłym Górnikom co poszli na emeryture pózniej niz 2000 r i nich pracuja do 70 lat !!!!!!!!
No i machina biurokratyczna ruszyła: strategia, założenia, program, ustawa no i oczywiście "poświęcenie" tejże przez władze UE. Co prawda zdziwienie budzić może fakt konieczności notyfikacji ustaw sejmowych niepodległego skąd inąd państwa przez jakieś tam organa UE, ale prof. Buzek załatwi to w trybie przyspieszonym.
Wydłużyć wiek emerytalny dla górników. Kto dopłaci do wcześniejszych emerytur . KOKO