Nowe przepisy dotyczące jednoznacznego oznaczenia materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego wchodzą 5 kwietnia 2015 r., a w kopalni Budryk (JSW) w Ornontowicach przygotowania do wprowadzenia w życie nowego prawa zapięto już na ostatni. W zakładzie zostanie niebawem wprowadzony do uchu Elektroniczny System Ewidencji Środków Strzałowych - TRYTON.
Składa się on z kompletu urządzeń oraz niezbędnego oprogramowania do jego obsługi. System obejmuje swoim zasięgiem ewidencję środków strzałowych od przywozu na kopalnię do wydania ich górnikom strzałowym. Ale to nie wszystko. TRYTON sporządzi każde niezbędne sprawozdanie, wskaże sprzęt strzałowy wymagający kolejnej legalizacji i "wyłapie" bezbłędnie pracownika, któremu niebawem skończy się ważność uprawnień lub badań specjalistycznych wymaganych do pracy na stanowisku strzałowego.
- Budowaliśmy ten program od zera wyprzedzając niejako regulacje prawne. Mobilizowało nas nie tylko nowe prawo, które wejdzie w życie 5 kwietnia 2015 r., ale rzeczywistość. Nasza kopalnia zużywa rocznie 100 t materiału wybuchowego i 160 tys. zapalników. W dobie rozwoju innowacyjnych technologii informatycznych dalsze ręczne ich ewidencjonowanie traci sens. Zyskaliśmy przy tym przychylność prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Za każdym razem, kiedy potrzebne było odstępstwo od przepisów, otrzymywaliśmy je i prace mogły toczyć się dalej. Dziś już wiemy, że dysponujemy cennym narzędziem, które z pewnością znajdzie zastosowanie we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - tłumaczy Grzegorz Pala, kierownik Działu Strzelniczego, główny inżynier strzelniczy w kopalni Budryk.
System w części dołowej oparty jest na urządzeniach budowy przeciwwybuchowej zainstalowanych w składzie materiałów wybuchowych. W zależności od konfiguracji są to: komputer dołowy przenośny, stacjonarny czytnik kodów kreskowych, zasilacz buforowy i sprzęt do transmisji danych.
Wszystkie jego elementy posiadają pozytywną opinię jednostki notyfikowanej ds. materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
W galerii: Pomieszczenie do wydawania środków strzałowych w kopalni Budryk (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyżby na pewno po 3 latach "zabawy " system działał na Budryku ? Przechwałki grubego !
ciekawe czy aparat fotograficzny był iskrobezpieczny he he
a gdzie niebieski dekiel na rozdzielce KVA-20? przynajmniej może niebieski pasek? skoro obwody sa iskrobezpieczne? chyba tam jeszcze nie byl nadinspektor Tygrys |:D:D