Działa już zmodernizowana pompownia melioracyjna wód gruntowych w Goczałkowicach-Zdroju. Początki inwestycji sięgają połowy lat 70. Pompownia nie posiadała jednak rezerwowego źródła zasilania, a źródło podstawowe - z uwagi na swoje położenie - ulegało w trakcie powodzi podtopieniu, co każdorazowo skutkowało wyłączeniami prądu. Aby lepiej zabezpieczyć tereny sąsiadujące z pompownią, Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA, do którego należy czechowicka kopalnia, podjęło decyzję o przebudowie pompowni.
Zmodernizowana pompownia wraz z obiektami towarzyszącymi, z uwagi na zwiększenie swych mocy, w tym zwiększenie pojemności zbiorników wyrównawczych, wpłynie znacząco na bezpieczeństwo terenów sąsiadujących.
18 czerwca br. odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali Michal Heřman, prezes zarządu PG SILESIA, oraz Paweł Sadza, starosta pszczyński.
- To kolejna z naszych inwestycji, dedykowana lokalnej społeczności. I o ile wszystko, co robimy, staramy się robić odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę mieszkańców, naszych pracowników czy środowisko naturalne, o tyle wszystkie nasze działania skupione wokół Goczałkowic mają u nas szczególny priorytet. Wierzymy w dialog. Wierzymy, że rozmawiając, możemy więcej - przyznał Michal Heřman, prezes zarządu PG SILESIA.
Przebudowa obejmowała m.in. wykonanie na dachu budynku kontenerów, w których umieszczone są układy zasilające i sterujące, oraz agregat prądotwórczy.
- Dojście do kontenera odbywać się będzie z korony wału potoku Goczałkowickiego po metalowej kładce. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają ciągłą pracę pompowni nawet w przypadku zalania terenu, jak to miało miejsce w latach 2009-2010 - zwrócił uwagę Szymon Adamecki, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem w PG SILSESIA.
Koszt modernizacji pompowni wyniósł 2,5 mln zł.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.