Weryfikacja on-line transakcji towarowych oraz podatkowych przyczyni się do zmniejszenia szarej strefy w obrocie paliwami - mówili uczestnicy czwartkowej (26 czerwca) debaty "Jak wygrać z szarą strefą na polskim rynku paliwowym" w Centrum Prasowym PAP.
Dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Regulacyjnym PKN ORLEN Piotr Szpakowski uznał, że dobrym rozwiązaniem przeciwdziałającym szarej strefie oraz wyłudzeniom VAT byłoby skorzystanie z doświadczeń Czech, gdzie kontrolowane są m.in. rachunki bankowe uczestników obrotu paliwami.
- Taka możliwość kontroli transakcji rozliczeń towarowych, ale i również VAT, jest niezwykle istotna. Pozwala na bieżąco sprawdzać, czy transakcje są prowadzone we właściwy sposób - ocenił. Aby kontrola była skuteczna, musi istnieć stworzona przez państwo internetowa platforma - dodał.
W opinii Szpakowskiego, dzięki takiemu mechanizmowi państwo mogłoby reagować z wyprzedzeniem, a nie dopiero po zaistnieniu przestępstwa. Służby kontroli podatkowej miałby skuteczne narządzie pozwalające udowodnić ewentualne nieprawidłowości.
Również zdaniem prezesa Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Daniela Betke internetowy system kontroli przyczyniłby się do ograniczenia działalności nieuczciwych podmiotów pośredniczących w obrocie paliwami, wyłudzających VAT.
Betke uważa, że przydałaby się także kampania społeczna nt. szkodliwości szarej strefy, nie tylko w sektorze paliwowym.
- Potrzeba i takich działań, ponieważ mam wrażenie, że społeczeństwo dość łatwo godzi się istnieniem szarej strefy w wielu obszarach - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.