W Kancelarii Premiera rozpoczęło się w środę (25 czerwca) kolejne, piąte już spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W rozmowach uczestniczy też wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.
Związkowcy oczekują, że rozmowy dotyczyć będą m.in. obciążenia branży podatkami i opłatami, a także - szerzej - funkcjonowania całego sektora paliwowo-energetycznego w kontekście obecnych poziomów cen węgla.
W spotkaniu po stronie rządowej, oprócz premiera, uczestniczy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Kieruje on powołanym w maju międzyresortowym zespołem, który pracuje nad rozwiązaniami mającymi poprawić trudną sytuację branży górnictwa węgla kamiennego.
To już piąte spotkanie premiera ze związkowcami w tej kwestii. Ostatnie miało miejsce 5 czerwca w Katowicach. Donald Tusk zapowiedział wówczas, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych polegających na likwidacji nierentownych kopalń.
Szef rządu relacjonował też wówczas, że rządowy zespół przygotował rekomendacje ws. możliwości ograniczania importu węgla, miał się też zastanawiać nad ograniczeniem niekorzystnego importu energii. Innym tematem 5 czerwca była koncepcja utworzeniu sieci państwowych składów węgla.
Związkowcy sygnalizowali wówczas, że nie zdążono poruszyć tematów związanych m.in. z obciążeniami branży. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, strona społeczna oczekuje m.in. przedyskutowania tego tematu w środę.
- To kwestie obciążeń finansowych, ale też kwestie funkcjonowania w ogóle systemu paliwowo-energetycznego, bo inaczej przy obecnych niskich cenach węgla funkcjonują kopalnie, a inaczej energetyka. Odbiorcy nie odczuli w rachunkach spadku cen paliwa, a spółki energetyczne osiągają w ten sposób gigantyczne zyski, którymi nie zamierzają się dzielić - powiedział w środę Kolorz.
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił też, że jednym z pilnych problemów jest szybkie odzyskanie płynności finansowej przez branżę.
Kolorz powiedział dziennikarzom przed spotkaniem z premierem, że pętla na szyi spółek węglowych się zaciska, dlatego krok do przodu w rozmowach z rządem jest potrzebny.
Dodał, że przede wszystkim chodzi o poprawę sytuacji finansowej spółek węglowych, a także o to, by beneficjentem zysków energetyki byli też ci, którzy dają wsad, czyli górnictwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trza dac kasa proste panie premierze , spiymy na swoim bardzo dobrym wynglu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Związki za brame i tylko ze składek i juz mam takie oszczędności że hej a pozatym "odciążyć" cenę węgla z różnych dziwnych podatków, sprzęt na kopalnię nie powinien kosztować x4 tylko dlatego że ma naklejkę WUG bo to paranoja i pozbyć się wszystkich firm szwagrów, teściów, żon i kuzynów które "żerują" na kopalniach np poprzez zatwierdzanie sprzętu do naprawy chyba sami górnicy co tego sprzętu używają widzą kiedy go naprawić... itp itd przykładów można dalej mnożyć...