W Kompanii Węglowej w poniedziałek (16 czerwca) odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Z przedstawionych statystyk wynikało, że pracownicy Kompanii pracowali bezpieczniej niż przed rokiem.
W ciągu pierwszy pierwszych pięciu miesięcy ub.r. w spółce zanotowano 5 wypadków śmiertelnych i 317 lekkich. W przeciągu pięciu miesięcy tego roku w Kompanii miały miejsce 2 wypadki śmiertelne i 277 lekkich. W czasie posiedzenia szczególną uwagę zwrócono na przyczyn zdarzeń odnotowanych w 2014 r. Aż 78,1 procent, to tzw. przyczyny osobowe, 12,8 proc. - techniczne (np. awarie sprzętu) i 9,1 proc. - naturalne - np. tąpnięcia.
Okazało się także, że , że najbardziej narażona na wypadki jest grupa młodych ludzi, pracujących w Kompanii krócej niż rok. Wskaźnik wypadkowości w tej grupie na 1000 zatrudnionych wynosi 84,44, podczas, gdy średni wskaźnik w całej Kompanii to 5,3.
Omówiono również przypadki chorób zawodowych, wśród których nadal problemem jest pylica. Zanotowano w tym roku 90 przypadków tej choroby.
Komisja zapoznała się ze stanem realizacji planu poprawy stanu bhp. Z kwoty 641,9 mln złotych wydano w pierwszym kwartale 32,2 proc. tej sumy.
Jan Świerkot, prezes spółki GSU Pomoc, omówił realizację świadczeń z funduszu wsparcia profilaktyki medycznej. Fundusz ten był w zamyśle przeznaczony dla poszkodowanych w wypadkach, ale z uwagi na wystarczające środki jest wykorzystywany także przy finansowaniu zabiegów i badań związanych ze stanami chorobowymi. Przedstawiciele strony społecznej zwrócili uwagę na słabe rozpropagowanie funduszu wśród załogi. Zobowiązano GSU do przeprowadzenia akcji reklamowej.
Podczas posiedzenia komisji poruszono także kwestię roboczych ubrań korporacyjnych oraz zmian w katalogu środków ochrony indywidualnej.
Członkowie komisji zapoznali się również z przygotowaniami do finału konkursu "Pracuję bezpiecznie", który odbędzie się 20 listopada br. w Łaziskach. Do tej pory do konkursu zarejestrowało się 4442 pracowników, w tym - najwięcej, bo aż 739 z kopalni Rydułtowy-Anna.
Komisja podziękowała za długoletnią współpracę Markowi Uszko, wiceprezesowi zarządu Kompanii Węglowej, który kończy pracę na tym stanowisku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak rozpoczynałem pracę 23 lata temu - 3 dni szkoleniowe i naprzód, nikt sie sie pytał czy wiem czy nie wiem , ale MYSLAŁEM w robocie, a nie jak te tłuki cieżkie. Kombinują tylko jak tu objechac na plecach kolegów, mało robić a pieniadze jak u starych górnioli by chcieli. Młodzieży górnicza!!! Zacznijcie myslec w robocie i uczcie sie od starych, a szkoleń więcej juz nie można, bo i tak was g...o obchodzą. Sztygar czyta pouczenie tygodniowe, a stojacy obok "młody" zapytany o czym , odpowiada - " nie wiem, a o co chodzi?". szkoda gadać, dobrze że w sród tej kupy leserów jest troche porządnych ludzi,którym sie chce pracować i uczyc fachu od starszych. Szczęść Boże...
nieudolność to główna przyczyna wypadków!
Plany poprawy BHP i statystyki wypadków w przeliczeniu człowiek /tonę wydobycia. Przypomina mi to budowę socjalizmu - codzienna walka o lepsze jutro na froncie pracy !!! Wymiotować się chce i tyle, spokojnie można zaorać te działy. Ich wpływ na bezpieczeństwo jest taki jak decyzje sprzątaczki jaki krawat założy dyrektor w lipcu. Co dział BHP podskoczy kierownictwu kopalni bo coś jest nie tak ???!!!!! No se chyba jajca robicie !
nie kiepskiego szkoenia tylko braku myŚlenia!!! Żaden za tobĄ nie bĘdzie chodziŁ i trzymaŁ ciĘ za rĘke, a wiĘkszoŚĆ wypadkÓw to upadki, potkniĘcia...
Dużo wypadków u młodych = skutki kiepskiego szkolenia.