Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA, będące organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podsumowało w piątek (13 czerwca) szóstą edycję tej imprezy; wydarzenia wpisanego już na stałe w europejski kalendarz.
Prezes PTWP Wojciech Kuśpik podkreślił, że Kongres, w którym w tym roku uczestniczyło 6,1 tys. gości, był wydarzeniem, które przyniosło wymierne efekty. 6 mln zł - na tyle opiewał budżet 6. edycji EKG. W mediach pojawiło się ponad 5,5 tys. materiałów o Kongresie. Gdyby przeliczyć to na tzw. ekwiwalent reklamowy, to jego wartość wyniosłaby ok. 30 mln zł.
Popularyzacja regionu w mediach, również i zagranicznych, to nie jedyny efekt EKG. Kongres to także miejsce do spotkań biznesowych owocujących konkretnymi umowami.
- Tego nie było widać, bo takich rozmów nie prowadzi się na forum publicznym, ale wiemy, że spotkań biznesowych było wiele - mówił Wojciech Kuśpik.
W jego ocenie oraz prof. Jerzego Buzka (który z EKG jest związany od zarania) Kongres obecnie jest jedną z sześciu najważniejszych tego rodzaju imprez w Europie.
Pierwszą edycję EKG zorganizowano w siedmiu punktach Katowic. Ostatnią edycję - w trzech. W 2015 r. najpewniej tylko w jednym - w Centrum Kongresowym budowanym (z poślizgiem) obok Spodka. Nie wiadomo jeszcze, co będzie wiodącym tematem siódmej edycji. Ten rodzi się jesienią.
- Staramy się, aby tematyka EKG wyprzedzała bieżące wydarzenia, gdyż biznes interesuje to, co będzie za kilka-kilkadziesiąt lat, a nie kilka miesięcy - wyjaśnił prezes Kuśpik.
- Debata w Katowicach odbija się głośnym echem w Unii Europejskiej. Naszym celem jest, aby znaczenie Kongresu rosło, a jego tematyka odróżniała się od innych tego typu wydarzeń - powiedział Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Patronackiej EKG.
Szósta edycja EKG/EEC (European Economic Congress) odbyła się w dniach 7-9 maja, czyli niemal w 10 lat od rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel był jest i będzie czarny niema czystego,błękitnego nie da się wybielić jest smolisty a spalanie jego to piekło na ziemi,światu nie potrzebne jest takie rozwiązanie,trzeba budować elektrownie nowej generacji,o nieograniczonej mocy,które dadzą ludzkości tani,ekologiczny prąd elektryczny. Wiem jak to zrobić ale nie powiem , bo nikt oto mnie się nie pyta z poważaniem.