Budowa nowego bloku w Enea Wytwarzanie (d. Elektrownia Kozienice) wkroczyła w kolejną fazę. Zamontowano pierwszą z czterech kolumn kotła.
Kocioł, można użyć analogii medycznej, będzie sercem nowoczesnego, wysokowydajnego i ekologicznego, bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym z LW Bogdanka. Blok został zaprojektowany tak, aby jego moc zainstalowana wynosiła 1075 MW, a sprawność netto aż 45.6 proc. Oznacza to, że w dniu przekazania do eksploatacji w 2017 r. blok będzie miał jedną z najwyższych sprawności na całym świecie.
Cztery słupy głównej konstrukcji nośnej kotła posadowione są na fundamencie. Całość konstrukcji stalowej waży 3250 ton i dotrze do Kozienic z Niemiec specjalnym transportem drogowym bezpośrednio na plac budowy. Najcięższe, ważące 180 ton elementy będą podnoszone na wysokość 100 metrów za pomocą dwóch dźwigów gąsienicowych. W składanie całej tej niemałej konstrukcji zaangażowanych będzie ponad stu wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Całość głównej konstrukcji nośnej kotła zostanie zmontowana do końca sierpnia.
Przypomnijmy, że blok buduje konsorcjum z udziałem spółek: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Polimex-Mostostal. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie jest to największy projekt realizowany w polskiej energetyce węglowej.
Najważniejsze elementy ultra-nowoczesnego bloku dostarczane są przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej lub udziałowców Mitsubishi Hitachi Power Systems. To m.in. kocioł razem z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania, instalacjami oczyszczania spalin, oprzyrządowaniem oraz niektórymi urządzeniami pozablokowymi. Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe dostarcza turbinę parową oraz elementy towarzyszące, Babcock-Hitachi K.K. zajmuje się budową instalacji odsiarczania spalin, Polimex-Mostostal jest natomiast odpowiedzialny za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku.
- Budowa takiego bloku energetycznego jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym idealnego zgrania wszystkich zaangażowanych podmiotów począwszy od projektu, poprzez logistykę dostaw, zgranie harmonogramów prac wszystkich wykonawców i podwykonawców, a na zapewnieniu jakości i nadzorze inwestorskim kończąc. Istotną sprawą jest też fakt, że wszystko to dzieje się w granicach istniejącej infrastruktury pracującej elektrowni - podkreśla mówi Krzysztof Sadowski, prezes zarządu Enea Wytwarzanie.
Enea Wytwarzanie to największy zawodowy wytwórca energii elektrycznej na węgiel kamienny w Polsce. Elektrownia Kozienice ma 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2913 MW, co przekłada się na 8 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Kozienice produkują rocznie ok. 14 Twh energii. Trafia ona do ok. 2,5 mln klientów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.