Kraje UE powinny lepiej egzekwować przepisy BHP oraz wzmocnić współpracę w zakresie zapewnienia pracownikom właściwych warunków pracy - uważa Komisja Europejska, która przedstawiła w piątek nową strategię dot. bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2014-2020.
Komisja podkreśla, że zalecenia zawarte w zaprezentowanej strategii pomogą lepiej chronić ponad 217 mln pracowników w UE przed wypadkami przy pracy oraz chorobami zawodowymi.
- Ludzie mają prawo do wykonywania pracy, nie ryzykując przy tym swojego zdrowia i bezpieczeństwa. W UE co roku dochodzi do ponad trzech milionów poważnych wypadków przy pracy. 4 tys. pracowników traci w nich życie - powiedział na konferencji prasowej europejski komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor.
Jak zaznaczył, wypadki i choroby związane z pracą dotyczą wszystkich sektorów i zawodów, chociaż najbardziej zagrożeni są pracownicy budowlani oraz pracownicy sektora transportowego. Podkreślił, że wypadki przy pracy powodują nie tylko cierpienia osobiste, lecz także wysokie koszty dla przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa związane m.in. z wypłatą odszkodowań czy nieobecnością w pracy.
Komisja w zaprezentowanej w piątek (6 czerwca) strategii domaga się, by kraje członkowskie skuteczniej wdrażały istniejące już zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza poprzez udzielenie mikro- i małych przedsiębiorstwom praktycznej pomocy w tym zakresie.
Zaleca też zbadanie wpływu nowych technologii, w tym nano- i biotechnologii, na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Podkreśla również, że przepisy BHP powinny w większym stopniu uwzględniać zjawisko starzenia się społeczeństw.
Komisja wezwała kraje członkowskie do poprawy współpracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także do skuteczniejszego egzekwowania przepisów w tym zakresie.
Według KE istniejące przepisy BHP w krajach UE powinny zostać uproszczone, należy też ulepszyć gromadzenie danych statystycznych, a także wzmocnić koordynację z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Komisja Europejska zapowiedziała, że w 2016 r. przedstawione ramy strategiczne zostaną poddane przeglądowi, aby podsumować ich wdrożenie oraz uwzględnić wyniki trwającej kompleksowej oceny prawodawstwa UE w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które będą dostępne pod koniec 2015 r.
Komisarz Andor wyraził przekonanie, że nowa unijna strategia w sferze BHP przyczyni się do podniesienia jakości zatrudnienia i poziomu zadowolenia z pracy Europejczyków, a jednocześnie zwiększą konkurencyjność i wydajność europejskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych firm. Zmniejszą też obciążenia ponoszone przez budżety krajowe w związku z wydatkami na systemy zabezpieczenia społecznego. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.