Kompania Węglowa powinna myśleć o nowych złożach węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym; po przeprowadzeniu restrukturyzacji będzie mogła wrócić do planów budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni - poinformował w piątek (6 czerwca) wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
- Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości, złoża na Śląsku to perspektywa 30, maksymalnie 40 lat. Myślenie o złożach na Lubelszczyźnie jest oczywistością, spółka powinna się tam angażować i się angażuje - powiedział w Sejmie Tomczykiewicz.
W październiku 2012 roku Ministerstwo Środowiska udzieliło Kompanii Węglowej koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Pawłów, które jest częścią złoża Chełm II. Szacuje się, że złoże Pawłów ma 840 mln ton zasobów bilansowych, w tym 370 mln ton zasobów przemysłowych węgla. Zasobów operatywnych, czyli węgla możliwego do wydobycia, jest ok. 296 mln ton.
Kompania Węglowa zaplanowała w ramach rozpoznania złoża wykonanie 8 odwiertów. W kwietniu 2013 rozpoczęto wiercenie pierwszego otworu, a w kwietniu tego roku zakończono wiercenie ostatniego.
- Wykonanie przez wykonawcę robót geologicznych dokumentacji geologicznej podsumowującej wyniki wierceń zostało zaplanowane na listopad tego roku. Będzie podstawą do opracowania dokumentacji geologicznej i wystąpienia do Ministerstwa Środowiska o koncesję na wydobycie - powiedział wiceminister gospodarki.
Poinformował, że z projektów Kompanii Węglowej wynika, że inwestycja kosztować będzie ok. 3,7 mld zł w okresie ok. 11 lat.
- Docelowy model zakłada budowę kopalni jednoruchowej, z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Docelowe wydobycie szacowane jest na poziomie 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie - powiedział Tomczykiewicz.
Nowa kopalnia miałaby zatrudniać ok. 2 tys. osób.
Tomczykiewicz podkreślił, że obecna sytuacja sektora górniczego, a zwłaszcza Kopalni Węglowej jest trudna. Przypomniał, że nowy zarząd spółki pracuje nad programem jej restrukturyzacji, a działania wspierające sektor podejmuje rząd. Powstał m.in. międzyresortowy zespół do spraw funkcjonowania sektora górniczego, który analizuje różne możliwości wsparcia.
- Restrukturyzacja Kompanii Węglowej oraz realizacja wniosków zespołu powinny przynieść poprawę płynności, możliwość generowania zysku i wzrost możliwości pozyskania kapitału. Wtedy będzie można wrócić do planów budowy przez Kompanię kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
2 tys. pracowników przy dziennym wydobyciu 20 tys. t na dobę. Nieźle.
a tyn gościu niych sie już do pokój ze wszystkim ! Przeca łon się do niczego niy nadowo,ani do mlanio maku na śwjynta!Właśnie tyn palant chcioł zwolniyń w sektore górniczym i pozamykać wielaś kopalń, a teraz doooopnie się łodzywo!!! Zacznijcie od redukcji etatów w samyj KOMPANI a potym się łodzywejcie co do zwykłych GÓRNIKÓW!!! Przeca sam niy cza mieć żodnego MGR żeby zacząc reforma łod wjyrchu!!!
tak jest!!! rozliczyĆ darmozjadÓw z poprzedniego zarzĄdu i pani prezes za przepier.....ie tych 500-ciu set mln zyskÓw gdzie one sĄ jasiĘ pytam!!!!!!!!!!!!!!! banda zŁod....i i nieuda.....Ów
wszystko komenty usunięte? co to jest qwa cenzura??? tomczykiewicz gada to co każą mu powiedzieć, sam chetnie pozamykałby wszystkie kopalnie.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Do górnik: pełna zgoda. Dodam jeszcze, że jak Tusk każe ukraść, to zrobi to, bo wie, że ma parasol. Dowodem jest zeszłoroczna afera z jego żoną i przekręt na 70 milionów złotych
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wpierw należy zastanowić się nad przyczynami bankructwa modelu partyjnego zarządzania spółkami GWK i znależć winnych! Pan Tomczykiewicz jest takim winnym bo od lat z ramienia PO decyduje o polityce Właściciela w/s partyjnego GWK. Wpierw rozliczenie za okres 2007 do 2014 a potem rozmowa o "nowej kopalni" za lat 10.