Rozpoczął się program dydaktyczno-naukowy pod nazwą Górnictwo na fali. Młodzież szkół ponadgimnazjalnych zgłębia zagadnienia fizyki w podziemnych wyrobiskach zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Stanowska dydaktyczne przygotował Instytut Technik Innowacyjnych Emag.
Celem projektu jest rozbudzenie naukowych pasji wśród młodzieży i popularyzacja nauki w środowisku lokalnym. Z pomysłem, jak to zrobić w sposób przystępny i ciekawy.
- Są cztery stanowiska. Na pierwszym pokazujemy jak mierzy się stężenie popiołów w węglu, w następnej kolejności uczestnicy zajęć mają okazję pojechać kolejką podwieszaną - w tym czasie druga grupa śledzi na monitorze jej ruch, a kolejne stanowiska wyposażyliśmy w sprzęt umożliwiający badanie przepływów fal w skałach, a także mierzenie przypływu powietrza - wyjaśniają eksperci z EMAG.
- Młodzież praktycznie interesuje się wszystkim. Trochę jest przy tym zabawy, trochę nauki. Takie lekcje bardzo się przydadzą, pokazują bowiem na żywo to, co w szkole nauczyciel wyjaśni na tablicy przy pomocy wzorów - zauważa Krzysztof Oset, jeden z wykładowców w programie Górnictwo na fali.
Organizatorzy przeprowadzą w sumie 30 zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem specjalnego modułu edukacyjnego łączącego element badawczy i popularyzatorski.
Projekt Górnictwo na Fali realizowany jest w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego-Ścieżki Kopernika.
W galerii: zajęcia w ramach projektu Górnictwo na fali (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.