O zmniejszenie zależności kraju od importu paliw, w szczególności gazu ziemnego, z Federacji Rosyjskiej i teraz apelujemy o nasilenie tych zabiegów, utworzenie "unii energetycznej", aby poprzez różne działania zmniejszyć rentę polityczną płaconą Federacji Rosyjskiej przez Polskę i inne kraje UE za importowany gaz - zaapelował Business Centre Club.
- Za kluczowy sposób na zmniejszenie cen płaconych Federacji Rosyjskiej za gaz uważamy działania państw członkowskich UE zmniejszające import tego surowca z Federacji Rosyjskiej. Równocześnie pozytywnie oceniamy aktywność kolejnych rządów Polski od 2006 r. do teraz, głównie poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej, aby do takiego zmniejszenia importu przez nasz kraj doprowadzić - mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.
Ekspert podkreślił, że BCC odnotowuje od 2001 r. brak racjonalnej polityki polskich rządów w obszarze górnictwa węglowego i elektroenergetyki, w szczególności osłabienie tempa przekształceń własnościowych, z konsekwencją w postaci wysokich kosztów wydobycia węgla i wysokich kosztów produkcji energii elektrycznej.
- Trzeba żądać działań pożytecznych dla Polski od innych i wokół tych żądań budować politykę energetyczną całej UE, ale trzeba przede wszystkim podejmować samemu takie działania - wskazuje Gomułka.
W dniach 26-27 czerwca br. szefowie państw i rządów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej będą radzić o zwiększeniu bezpieczeństw energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.