- Na naszej konferencji spotykają się zarówno zamawiający, jak i wykonawcy. Życie pokazuje, że mają oni zupełnie inne problemy, które wspólnymi siłami można rozwiązać. Temu ma właśnie służyć Szkoła Zamówień Publicznych - tak prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski wyjaśnił cel organizowania konferencji poświęconej Prawu zamówień publicznych. Jej piąta edycja rozpoczęła się w środę (4 czerwca) w Wiśle i potrwa do piątku.
Tegoroczna Szkoła Zamówień Publicznych, której inicjatorem jest GIPH, jest rekordowa pod względem frekwencji. Uczestniczy w niej blisko 250 osób, choć chętnych było dużo więcej.
- Zamówienia publiczne to trudny temat, ale liczba uczestników pokazuje, że potrafimy się z nim zmierzyć na dobrym i przystępnym poziomie. Naszym atutem jest to, że co roku poruszamy całkiem nowe zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi. To pokazuje, że przez te pięć lat prawo w tym zakresie się zmieniało i zamiast stawać się prawem coraz przyjaźniejszym dla przedsiębiorców, niestety, komplikuje sytuację. Dlatego w naszej konferencji bierze udział wielu specjalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z tym tematem i swoją wiedzą dzielą się z uczestnikami Szkoły - wyjaśnia prezes GIPH.
O tym, że udział w SZP daje dużo korzyści, przekonują także tegoroczni "uczniowie". Jeden z nich, w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl, zdradził, że plusem tej konferencji jest to, że uczestniczą w niej zarówno praktycy, jak i teoretycy. Sprawia to, że dane problemy są analizowane z różnych punktów widzenia.
W czasie pierwszego dnia Szkoły poruszono dwa zagadnienia. Pierwszy temat, który omówił prezes Grupy Doradczej Sienna Włodzimierz Dzierżanowski, dotyczył statusu podwykonawcy w zamówieniach publicznych po nowelizacji. Dzierżanowski przypomniał, że weszła ona w życie 24 grudnia 2013 r. W czasie wykładu zaznaczył, że należy pochwalić ustawodawcę za zdefiniowanie podwykonawcy. Przedstawił także prawa i obowiązki zamawiającego, wykonawcy i podwykonawcy wynikające z nowych przepisów.
Drugi temat, który dotyczył handlu referencjami, omówiła Małgorzata Stachowiak, członek zarządu Grupy Doradczej Sienna. Zagadnienie to dotyczyło korzystania z potencjału innego podmiotu w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Kolejne dni Szkoły zostaną zdominowane przez warsztaty i panele dyskusyjne. Wśród tematów pojawią się m.in. najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia; warunki udziału w postępowaniu a uczciwa konkurencja; opis przedmiotu zamówienia na dostawę podstawowych maszyn, urządzeń eksploatowanych w górnictwie oraz prawo cywilne na gruncie ustawy Prawo zamówień publicznych.
Patronami medialnymi Szkoły Zamówień Publicznych są Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.
W galerii: Pierwszy dzień piątej edycji Szkoły Zamówień Publicznych. Wisła, 4 czerwca 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Fajna impreza. Trzeba troche posłuchac wykładów, a potem każdego wieczora bania, tańce, wyżerka. W dodatku nie za swoje, tylko firmowe. A giph kasuje i się lansuje. :-)