We wtorek (3 czerwca) w Katowicach odbyło się XXVI Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. W czasie spotkania przedstawiono sprawozdanie z działalności GIPH w okresie od czerwca 2013 r. do czerwca 2014 r. oraz wyniki finansowe za 2013 r. Prezes Izby Janusz Olszowski zaprezentował także zmiany jakie zostaną dokonane w statucie organizacji. Ponadto przedstawiono sylwetki 8 firm, które dołączyły do GIPH.
Działania podjęte od czerwca 2013 r. do czerwca 2014 r. przedstawił przewodniczący Rady Izby, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.
W swoim wystąpieniu podkreślił jakie cele stawia sobie Izba. Są to: organizowanie pomocy dla członków GIPH oraz uczestnictwo w procesach legislacyjnych, promocja członków GIPH, współpraca z zagranicą działalność informacyjna i szkoleniowa oraz przeciwstawianie się antywęglowej oraz antygórniczej polityce.
Szef Rady GIPH zaznaczył, że jednym z ważniejszym przedsięwzięć podjętych przez Izbę było zorganizowanie prac nad sporządzeniem prognozy zapotrzebowania na węgiel kamienny i brunatny. Ponadto wymienił miejsca, w których przedstawiciele GIPH reprezentowali interesy środowiska.
W czasie ostatnich 12 miesięcy GIPH ponadto współpracował z polskim parlamentem oraz komisjami Unii Europejskiej. Izba utrzymywała także liczne kontakty z Wydziałami Promocji, Handlu i Inwestycji przy ambasadach RP praktycznie we wszystkich "węglowych" krajach świata.
Prezes Zagórowski przypomniał także o zaangażowaniu GIPH w promocje polskich maszyn górniczych oraz o organizowaniu "Szkoły Zamówień Publicznych" i konkursu Górniczy Sukces Roku.
- Okres, którego dotyczy sprawozdanie z działalności Izby, jest niezwykle trudny dla przemysłu wydobywczego i firm z jego otoczenia. Z jednej strony nastąpiło załamanie się światowego rynku węglowego ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami. Z drugiej strony nasiliły się ataki na branżę ze strony środowisk antygórniczych i antywęglowych i to nie tylko w Unii Europejskiej ale też w Polsce. Sytuacja wymaga pełnej aktywności Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej - stwierdził prezes Zagórowski.
Kolejne sprawozdanie dotyczyło finansów Izby za rok 2013. Okres ten GIPH zakończył z zyskiem. Oba sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie przez uczestników zgromadzenie, co oznaczało, że zarząd Izby otrzymał absolutorium.
W czasie spotkania prezes GIPH Janusz Olszowski przedstawił także zmiany w statucie organizacji.
- W GIPH składki członkowskie zależą od ilości zatrudnionych pracowników. Wszyscy członkowie zostali podzieleni na pewne progi. Progi te nie są adekwatne do obecnej sytuacji. Mówiąc krótko nie przewidziano radykalnego zmniejszenia zatrudnienia, co przekłada się na obniżenie wpływów z tytułu opłat członkowskich. W związku z tym zaproponowaliśmy pewne uproszczenie tego całego systemu - wyjaśnił prezes GIPH.
W czasie zgromadzenia zaprezentowano także firmy, ktróre w przeciągu ostatnich 12 miesięcy dołaczyły do GIPH. Są to: Artech Rybnik, Demetrix, Elmech Kazeten, Gliwicki Zakład Usług Górniczych, Impel Cleaning, KG Construction, Partner Serwis oraz Sadex.
W galerii: XXVI Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Członków Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Katowice, 3 czerwca 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejne, bezproduktywne, towarzystwo wzajemnej adoracji, które de facto nic nie może, poza organizowaniem spotkań. Podobnie swego czasu działały t zw. fundacje.