Od 24 do 26 września w Warszawie odbywać się będzie konferencja dedykowana skałom łupkowym - GeoShale 2014. Organizuje ją Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, a patronem medialnym wydarzenia jest portal górniczy nettg.pl.
- Instytut pragnie by konferencja była miejscem prezentacji naukowych osiągnięć z różnych dziedzin geologii i geofizyki, zarówno środowisk akademickich jak i reprezentantów przemysłu. Mamy nadzieję, że konferencja stanowić będzie wspaniałą okazję do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, a także będzie dobrym miejscem do dyskusji nad naukowymi wyzwaniami jakie czekają geologów i geofizyków zajmujących się skałami łupkowymi - wyjaśnia Antoni Fałkowski z PIG.
Osady drobnoklastyczne od dawna znane były jako element systemu węglowodorowego, czy to jako skała uszczelniająca, czy jako skała źródłowa. Ostatnimi czasy zainteresowanie skałami łupkowymi wzrosło dzięki ich potencjałowi gromadzenia niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Ale to nie jedyne zastosowanie "łupków".
- Znane są przykłady ich wykorzystania jako potencjalnego miejsca do składowania dwutlenku węgla bądź też odpadów radioaktywnych. Tak szerokie zastosowanie wymaga rozwoju wielu gałęzi nauki, rozpoznawania procesów depozycyjnych, mikrostruktury i tekstury, sieci porowych a także własności fizyko-mechanicznych - dodaje Fałkowski.
Więcej szczegółów na temat konferencji znajduje się na stronie GeoShale: http://konferencje.pgi.gov.pl/geoshale.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.