REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 czerwca 2014 17:08 Portal gospodarka i ludzie : : autor: MD 6.5 tys. odsłon

Ruch Śląsk: eksperci wypowiedzą się na temat wstrząsów

Wstrząsy, które 26 maja wystąpiły w kopalni Wujek ruch Śląsk nie spowodowały zniszczeń w wyrobiskach
fot: Jarosław Galusek/ARC

Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, 26 maja br. w kopalni Wujek ruch Śląsk doszło do wstrząsów górotworu. W związku z tym zdarzeniem dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wystosował wniosek o opinię ekspertów w sprawie dalszej eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

W temacie tym wypowiedzą się specjaliści z dwóch komisji doradczych prezesa WUG, a mianowicie Komisji ds. Zagrożeń Górniczych oraz Komisji ds. Ochrony Powierzchni.

W uzasadnieniu wniosku dyrektora OUG czytamy, że chodzi o określenie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 w ruchu Śląsk w kontekście: zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, załogi oraz ruchu zakładu górniczego, a także ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi i zapobiegania ewentualnym szkodom.

Eksperci wydając opinii uwzględnią: 
• uwarunkowania górniczo-geologiczne złoża w polu panewnickim;
• dotychczasową prognozę aktywności sejsmicznej górotworu z uwzględnieniem przyczyny występowania wstrząsów wysokoenergetycznych w otoczeniu środowiska ściany 7;
• ocenę skuteczności dotychczas podejmowanych działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki zapobiegawczej, dotyczącej bezpieczeństwa robót podziemnych i powszechnego, związanego z obiektami powierzchniowymi;
• skalę oddziaływania wstrząsów na obiekty powierzchniowe, w tym wszelkiego rodzaju budowle, infrastrukturę drogową, elektryczno-gazową, wodno-kanalizacyjną oraz radiowo-teletechniczno-elektryczną,
• odporność obiektów (z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa) na wstrząsy w aspekcie niedopuszczenia do wystąpienia katastrofy budowlanej lub innego niebezpiecznego zdarzenia, zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzi;
• skalę negatywnego oddziaływania wstrząsów na środowisko naturalne w kontekście odpowiednich i skutecznych przeciwdziałań;
• niezbędne do wdrożenia optymalne środki i dziania profilaktyczne, w przypadku sformułowania przez komisję wniosku o możliwości dalszego prowadzenia bezpiecznej eksploatacji.

Wstrząs górotworu, który miał miejsce 26 maja br. o godz. 20.42, po zweryfikowaniu pomiarów okazał się silniejszy od pierwotnych wskazań. Jego energię ustalono na 8x108 J ( w porównaniu do trzęsień ziemi to 3,73 w skali Richtera). Dziewięć minut później (o godz. 20.51) nastąpił wstrząs wtórny o energii 3x105 J. Ognisko wstrząsu o współrzędnych X=20890, Y=-2140, Z=-240, zlokalizowano 90 m za frontem ściany 7, w pokładzie 409 i jednocześnie 110 m na południe od chodnika badawczego. Nie spowodowały one zniszczeń w górniczych wyrobiskach. Ich oddziaływanie odczuli mieszkańcy pobliskich osiedli. Zgłoszono kilkanaście uszkodzeń w budynkach. Zespół kopalniany weryfikuje zasadność przyjętych zgłoszeń i ich związek z poniedziałkowymi wstrząsami.

- Popieram i akceptuje wniosek dyrektora OUG w Katowicach o opinię ekspertów. Ta ściana co prawda nie sprawiał dotychczas poważniejszych problemów. Parametry przyspieszeń poniedziałkowych wstrząsów, w tym wygenerowane przyspieszenia drgań gruntów osiągały wartość 1500 m/s2. A takie przyspieszenia w połączeniu w trudnymi warunkami górniczo-geologicznymi w pokładzie 409 tej kopalni skłaniają do rozwagi. Zagrożenie tąpaniami i sejsmiczne utrzymuje się na wysokim poziomie, na granicy tolerowanego ryzyka. To już 15 wysokoenergetyczny wstrząs od rozpoczęcia eksploatacji tą ścianą. Eksperci pomogą służbom kopalnianym w ustaleniu bezpiecznego prowadzenia robót przygotowawczych w tym rejonie i minimalizowania oddziaływania na otoczenie - mówi Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG.

Informację o wstrząsach wysokoenergetycznych, wygenerowanych w zakładach górniczych można uzyskać bezpośrednio u przedsiębiorcy. Informacje o wstrząsach i ich magnitudzie umieszczane są także do publicznej wiadomości na stronie Głównego Instytutu Górnictwa pod adresem www.grss.gig.eu. Wstrząsów wysokoenergetycznych zdarza się w polskim górnictwie około tysiąc rocznie, w latach 80-tych XX wieku było ich ponad trzy tysiące rocznie.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • FYDBZ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Spore pieniądze za odejście z kopalni
17 lutego 2025
18 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]