Business Centre Club przedstawił stanowisko dotyczące "pożądanej polityki energetycznej Polski". Przyczynkiem do wyartykułowania tez było wtorkowe (28 maja) spotkanie Komisji Europejskiej ws. zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii.
Przypomnijmy, że propozycje Komisji omawiane będą przez szefów państw i rządów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 26 - 27 czerwca. Ten fakt również skłonił Business Centre Club do przedstawienia stanowiska w kwestii polityki energetycznej Polski.
Sześciopunktowe stanowisko firmują: Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, dr Janusz Steinhoff, ekspert ds. energetyki i gospodarki i minister gospodarki w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC oraz Ryszard Pazdan, ekspert BCC ds. zmian klimatycznych i ryzyk środowiskowych i minister środowiska Gospodarczym Gabinecie Cieni.
BCC podaje, że...
1. Zabiegaliśmy od lat o zmniejszenie zależności kraju od importu paliw, w szczególności gazu ziemnego, z Federacji Rosyjskiej i teraz apelujemy o nasilenie tych zabiegów.
2. Popieramy starania rządu Donalda Tuska dotyczące utworzenia "unii energetycznej", aby poprzez różne działania zmniejszyć rentę polityczną płaconą Federacji Rosyjskiej przez Polskę i inne kraje UE za importowany gaz.
3. Za kluczowy sposób na zmniejszenie cen płaconych Federacji Rosyjskiej za gaz uważamy działania państw członkowskich UE zmniejszające import tego surowca z Federacji Rosyjskiej. Równocześnie pozytywnie oceniamy aktywność kolejnych rządów Polski od roku 2006 do teraz, głównie poprzez budowę transgranicznej infrastruktury przesyłowej, aby do takiego zmniejszenia importu przez nasz kraj doprowadzić.
4. W kwestii gazu ziemnego znajdującego się w warstwach łupkowych (tzw. "gazu łupkowego"), popieramy stanowisko Prezydium PAN z 11 marca 2014 roku, wraz z rekomendacjami.
5. Odnotowujemy brak racjonalnej polityki polskich rządów od roku 2001 w obszarze górnictwa węglowego i elektroenergetyki, w szczególności osłabienie tempa przekształceń własnościowych, z konsekwencją w postaci wysokich kosztów wydobycia węgla i wysokich kosztów produkcji energii elektrycznej.
6. Trzeba żądać działań pożytecznych dla Polski od innych i wokół tych żądań budować politykę energetyczną całej UE, ale trzeba przede wszystkim podejmować samemu takie działania.
Business Centre Club istnieje od 1991 r. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. BCC powołał Gospodarczy Gabinet Cieni, którego celem jest wsparcie działań rządu służących gospodarce, inspirowanie i monitorowanie prac resortów kluczowych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości. "To rząd gospodarczych fachowców, będących najbliżej problemów, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy i gospodarka" - reklamuje się BBC. Na czele jego Gospodarczego Gabinetu Cieni stoi Marek Goliszewski, założyciel i prezes BBC.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.