Lotnisko w Radomiu jest od czwartku (29 maja) czternastym portem lotniczym w Polsce i może przyjmować cywilne samoloty - poinformował rzecznik spółki Port Lotniczy Radom Kajetan Orzeł. Port ten może przyjmować takie maszyny jak Boeing 737 czy Airbus A320.
Radomskie lotnisko otrzymało w czwartek wpis do rejestru lotnisk cywilnych.
- Otrzymane dokumenty uprawniają nas do wykonywania operacji lotniczych przez statki powietrzne m.in. typu Boeing 737 czy Airbus A320 - dodał Orzeł.
Port lotniczy w Radomiu powstał na bazie istniejącego tam od lat lotniska wojskowego. Obecnie wojsko będzie korzystało z lotniska na zasadach współużytkowania.
Portem zarządzać będzie spółka Port Lotniczy Radom. Rzecznik podkreślił, że lotnisko czeka na wybudowanie przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej urządzeń radionawigacyjnych DVOR/DME. Inwestycja ma być zrealizowana do końca września.
- Dzięki temu jesienią mogą rozpocząć się regularne połączenia z Radomia do europejskich miast - dodał.
Początkowo z radomskiego lotniska raz w tygodniu mają być wykonywane loty czarterowe do Egiptu. Jako pierwsi w czerwcu do Egiptu polecą klienci biura podróży Alfa Star. Jego właściciel, a jednocześnie współwłaściciel nowo powstałych czarterowych linii lotniczych 4You Airlines Sylwester Krzysztof Strzylak mówił wcześniej PAP, że linie te zainteresowane są lotami z Radomia.
Prezes spółki Port Lotniczy Radom Tomasz Siwak podkreślał, że spółka prowadzi rozmowy z także z innymi przewoźnikami, którzy też chcieliby latać z radomskiego portu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.