Jakkolwiek rolą dziennikarza prasowego jest opisywać rzeczywistość, to są pewne sytuacje, których opisać się nie da, są pewne sprawy, które opisane tracą wymowę. Niektóre wydarzenia trzeba po prostu zobaczyć - jeżeli nie na żywo, to chociaż okiem kamery. Idąc z duchem czasu i korzystając z możliwości portalu internetowego nettg.pl postanowiliśmy założyć własny kanał w popularnym serwisie YouTube. Dziś ma on ponad pół miliona wyświetleń.
Dużo? Trudno powiedzieć. Są filmy, które mają po kilkadziesiąt tysięcy odsłon, jak ten z Pniówka, gdzie zarejestrowaliśmy pracę zautomatyzowanego kompleksu ścianowego Kopeksu. Nic dziwnego, że jest tak popularny. Pokazuje przecież prawdziwe górnictwo, gdzie ciężka praca spotyka się z nowoczesną technologią. Pokazuje doskonałe ujęcia pracy kombajnu, organ wgryzający się w ścianę, urobek osuwający się na przenośnik. Gdy kręciliśmy te zdjęcia, ściana była tak oświetlona, że górnicy cmokali z uznaniem: "Las Vegas!".
Ale realizacja takiego przedsięwzięcia wcale nie jest prosta. Obok wszystkich wymagań technicznych, którym trzeba sprostać, potrzebna jest jeszcze zwykła ludzka przychylność. Przychylność tych ważnych na dyrektorskich stołkach, i tych umorusanych na dole, którzy chcą pracować, a tu się po ścianie z kamerą kręcą. I tę przychylność Trybuna Górnicza zawsze miała, pewnie dlatego, że nigdy nie nadużyliśmy zaufania braci górniczej.
Niektórzy zarzucą nam, że publikujemy na naszym kanale tasiemcowe wypowiedzi ludzi odpowiedzialnych za górnictwo w Polsce. Owszem, ale naszym obowiązkiem jest zaprezentowanie całości poglądów, a nie jedynie wyrwanego z kontekstu wycinka, wygodnego dla udowodnienia jakiejś tezy.
W arsenale działań mamy także transmisje "na żywo" z konferencji i debat politycznych. To kolejna z możliwości, jakie otwiera przed nami internet. Jakie będą następne? Trudno przewidzieć. Pewne jest to, że 20 lat temu zaczynaliśmy od maszyny do pisania...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.