13 września 2011 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie podatku od wyrobisk. Trzymając się prawniczej nomenklatury, rozstrzygnięcie dotyczyło konstytucyjności przepisów, definiujących pojęcie budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Z uzasadnienia wyroku jasno wynikało, że wyrobiska górnicze nie są budowlami i nie podlegają opodatkowaniu. Na taką konkluzję górnicze środowisko, ale także dziennikarze TG, od lat piszący o niejednoznacznym, krzywdzącym branżę prawie, czekali od lat. Wyrok Trybunału potraktowaliśmy po trosze jak własne zwycięstwo.
Batalia o podatek od wyrobisk toczyła się od połowy lat 90. W tym czasie zmieniały się przepisy, orzecznictwo sądów, a prawnicy zajmujący się tym trudnym tematem podzielili się na dwa obozy. Jeden z nich rację przyznawał gminom, domagającym się opodatkowania wyrobisk, drugi wspierał górnictwo, wskazując na niekonstytucyjność tego rozwiązania. Argumenty prawników były tylko jednym z aspektów tej sprawy. Chodziło też o zasadność nakładania na górnictwo kolejnego obciążenia, które mogło położyć branżę na łopatki. Gdyby w sporze górą były gminy, obciążenia podatkowe Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego wzrosłyby o 100 mln zł rocznie, a Jastrzębska Spółka Węglowa zapłaciłaby w ciągu roku o 62 mln zł więcej. Bój o podatek od wyrobisk toczył się nie tylko na wokandzie. Równolegle to sporne rozwiązanie próbowano wprowadzić w życie przy okazji prac nad ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Poprawka dotycząca opodatkowania pustki w ziemi była to wyłączana, to przywracana do tekstu ustawy. TG śledziła te rozgrywki bardzo uważnie. Ostatecznie posłowie, których dosłownie nękaliśmy prośbami o opinie i komentarze, odrzucili zapis, by obłożyć podatkiem podziemne budowle, instalacje i urządzenia. A redakcja miała powód do świętowania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.