Na początku przez 3 lata informowaliśmy i ostrzegaliśmy. W naszych publikacjach przedstawialiśmy argumenty wskazujące, że założenia pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej pogrążą polską gospodarkę i wpłyną na obniżenie poziomu życia polskich rodzin. 22 czerwca 2011 r. redakcja Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl rozpoczęły kampanię dotyczącą renegocjacji pakietu tak, aby Polska mogła funkcjonować na równorzędnych zasadach gospodarczych i społecznych, jak pozostałe kraje UE.
W nasze działania zaangażowaliśmy czytelników. Przez pół roku, co tydzień, na łamach TG zamieszczaliśmy kupony, za pomocą których można było zagłosować przeciwko pakietowi. Głosowanie możliwe było także drogą internetową, poprzez podstronę portalu nettg.pl/niedlategopakietu, na której publikowaliśmy informacje i teksty publicystyczne związane z unijną polityką klimatyczną. W ciągu sześciu miesięcy naszej akcji swoje poparcie dla niej przekazało nam 5818 osób, w tym 1243 z nich głosowało poprzez Internet.
Niektórzy z naszych czytelników zadziwili swoim zaangażowaniem w akcję: pan Jerzy Mazur z Wodzisławia nadesłał do redakcji 37 kuponów, pan Łukasz Nosalik z Woli 44, a Jerzy Bolek, redaktor związkowego dwutygodnika "Górnik" zebrał i przekazał 150. Nieocenioną pomoc uzyskaliśmy ze strony górniczej Solidarności i jej przewodniczącego Jarosława Grzesika.
O poparcie kampanii lub wyrażenie swojej opinii poprosiliśmy także szereg autorytetów. Znaleźli się wśród nich członkowie rządu, posłowie i europosłowie, wybitni naukowcy, menedżerowie spółek górniczych, szefowie organizacji poza rządowych i związkowcy oraz wielu naukowców. Nie sposób wymienić wszystkich. Wystarczy wspomnieć, że z ich pomocą na łamach TG i portalu górniczego ukazało się kilkaset publikacji. Jako nasi partnerzy w akcję zaangażowali się: Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębska Spółka Węglowa, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego a także związki zawodowe: Solidarność, ZZG w Polsce, PZZ Kadra, ZZ Ratowników Górniczych i ZZ Maszynistów Wyciągowych.
Głosy poparcia dla naszej akcji zbieraliśmy podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego oraz na tradycyjnych karczmach piwnych i imprezach barbórkowych. We wrześniu 2011 r. w trackie debaty redakcyjnej przed wyborami parlamentarnymi na nasze pytania w sprawie pakietu odpowiadali: Adam Gawęda (PJN), Krzysztof Kurak (PSL), Wojciech Saługa (PO), Grzegorz Tobiszowski (PiS) i Zbyszek Zaborowski (SLD).
Akcja zbierania głosów przeciwko pakietowi się zakończyła, ale nie słabnie zainteresowanie dziennikarzy TG tą tematyką. Nadal funkcjonuje też podstrona internetowa na naszym portalu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.