Uważam, że podjęta 20 lat temu decyzja o wydawaniu specjalistycznego czasopisma, poświęconego sprawom górnictwa węgla kamiennego, była trafną i bardzo dobrą decyzją. Sektor ten to ważna gałąź polskiego przemysłu, szczególnie obfitująca w liczne wydarzenia.
Ponadto należy pamiętać, że okresie ostatnich 25 lat to właśnie w górnictwie węgla kamiennego miały miejsce niezwykle głębokie zmiany, dotyczące wszystkich sfer jego działalności. To powoduje, że zakres poruszanych problemów i przekazywanych informacji jest wyjątkowo bogaty, a dziennikarze mają o czym pisać. Na pewno ważne jest, aby były one przekazywane profesjonalnie, bowiem grono czytelników Trybuny Górniczej to nie przypadkowi ludzie, ale osoby, które znają górnictwo i często są z tym przemysłem związane emocjonalnie. Są to nie tylko pracownicy kopalń, ale także wielu innych firm, fabryk i instytucji współpracujących z kopalniami.
Myślę, że Trybuna Górnicza spełnia bardzo ważną medialną rolę, pisząc obiektywnie o trudnych górniczych problemach, i znajduje na swoich łamach także miejsce na pokazywanie dobrych, pozytywnych przykładów działań i wydarzeń oraz górniczych sukcesów, o których trudno przeczytać w innych gazetach. Po 20 latach cotygodniowych spotkań z Trybuną Górniczą stały się one dla mnie swoistym obowiązkiem. Są one bowiem okazją do pewnego uporządkowania najważniejszych, zwykle fachowo skomentowanych, wydarzeń, które zaistniały w górnictwie w minionym tygodniu. Czasem są także newsy, o których dowiaduję się po raz pierwszy. Różnorodność tematyczna czasopisma sprawia, że czyta się je z zainteresowaniem.
W Instytucie bardzo cenimy sobie to, że możemy co tydzień, w każdym wydaniu gazety, zamieszczać krótką informację o ważnych wydarzeniach, które już miały miejsce w GIG lub odbędą się w kolejnym tygodniu. To dla nas efektywny sposób informowania środowiska o naszych pracach i podejmowanych działaniach, które dotyczą górnictwa węgla kamiennego. Chcę podkreślić, że bardzo często spotykam się z pozytywną reakcją na ich temat właśnie od tych czytelników, którzy śledzą naszą działalność. Ponadto osobiście cenię sobie wysoko możliwość publikowania na łamach Trybuny Górniczej specjalistycznych artykułów na tematy, które interesują czytelników Trybuny Górniczej.
Redakcji Trybuny Górniczej dziękuję za dotychczasową, niezwykle pożyteczną działalność i życzę dalszych owocnych lat realizacji ważnej misji obiektywnego informowania o problemach górnictwa węgla kamiennego.
Prof. Józef Dubiński,
członek korespondent PAN, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prezydent Światowego Kongresu Górniczego
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.