- Wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich to główne źródło konkurencyjności przedsiębiorstw. Dzięki temu budujemy silną pozycję i zwiększamy efektywność działania - stwierdził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji "Kompetencje Polaków a potrzeby polskiej gospodarki. Premiera IV edycji Badań Bilans Kapitału Ludzkiego". Spotkanie odbyło się w poniedziałek 26 maja w Warszawie - informuje Ministerstwo Gospodarki.
Wicepremier podkreślił, że czynnik ludzki odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu gospodarki oraz że "jedynie gospodarka oparta na pracy, wykonywanej przez ludzi o wysokich kwalifikacjach, posiadających stały dostęp do najnowocześniejszej wiedzy, ma możliwość trwałego rozwoju i konkurowania na rynku".
Szef MG zwrócił także uwagę na potrzebę zaangażowania przedsiębiorców w system kształcenia zawodowego. - Konieczna jest współpraca instytucji edukacyjnych i szkoleniowych ze środowiskiem biznesu. W tym celu należy zbudować ramy działania pomiędzy środowiskiem szkolnictwa zawodowego i biznesu, które wzmocnią istniejący system i pozwolą wypracować nowe formy i treści kształcenia zawodowego. Będziemy inicjować dialog pomiędzy pracodawcami a instytucjami edukacyjnymi w tym obszarze - zaznaczył.
W opinii wicepremiera idealna edukacja jest nie tylko powiązana z otaczającą rzeczywistością gospodarczą, ale również ją wyprzedza. - Powinniśmy kształcić nie tylko pod kątem obecnych wymagań rynkowych, ale i dla zawodów przyszłości. Powszechny dostęp do wiedzy oraz stworzenie efektywnego systemu przejścia z edukacji do zatrudnienia, to jedne z priorytetów strategii rządowych w zakresie zwiększania konkurencyjności gospodarki - wyjaśnił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I jeszcze jest granica ludzkiej wytrzymałości i sprawiedliwości społecznej