Instytut Techniki Górniczej Komag od wielu lat pracuje nad poprawą warunków pracy, w tym zapewnieniem odpowiednich warunków wentylacyjnych. Działania te są bezpośrednio ukierunkowane na zapobieganie chorobom zawodowym, przede wszystkim pylicy, oraz ograniczanie wybuchów pyłu węglowego.
W tym celu specjaliści z Komag opracowują projekty urządzeń wentylacyjnych i odpylających, które są wdrażane w kopalniach węgla kamiennego. Najnowszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest małogabarytowe urządzenie odpylające UO-400-02, opracowane wspólnie przez specjalistów Komag oraz przedsiębiorstwa Wiromag Sp. z o.o., które jest producentem urządzenia, w ramach projektu celowego, dofinansowanego przez Centrum Innowacji NOT.
Urządzenie przeznaczone jest do oczyszczania powietrza z pyłów węglowych i kamiennych metodą mokrą. Może być eksploatowane w zakładach górniczych, w których występują zagrożenia metanowe oraz zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Odpylacz jest przystosowany do pracy we wszelkiego rodzaju wyrobiskach, do odpylania przesypów, wywrotów, komór w podziemiach kopalń oraz w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. Jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do górnictwa, może być stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie następuje lokalna emisja pyłu. Zaletą jest własny napęd, eliminujący konieczność stosowania dodatkowego wentylatora.
Odpylacz został nagrodzony Złotym Medalem podczas XVII Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "Archimedes 2014" oraz Srebrnym Medalem na 113. Międzynarodowych Targach Wynalazczości "Concours Lepine" w Paryżu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.