Zabytkowy szyb górniczy z tarasem widokowym na wysokości 34 m zostanie otwarty w sobotę w Chorzowie (Śląskie). Zwiedzający będą musieli pokonać ponad 200 schodów - informuje Urząd Miasta w Chorzowie.
Szyb górniczy Prezydent jest pozostałością po nieczynnej od 21 lat kopalni.
- Dotychczas szyb można było oglądać jedynie z dołu. Dzięki temu, że na wybudowanie schodów i tarasu widokowego otrzymaliśmy ponad 630 tys. zł z unijnej dotacji, pozwoliło nam to przeobrazić szyb w atrakcję turystyczną - powiedział rzecznik prasowy chorzowskiego Urzędu Miasta Krzysztof Karaś. Montaż tarasu i schodów trwał kilka miesięcy.
Zabytkowy szyb ma 42 m wysokości, taras widokowy znajduje się (na wys. 34 m) pod kołami wyciągowymi wieży, które służyły do podnoszenia m.in. windy z górnikami.
Na taras prowadzi 201 schodów. Może się na nim pomieścić 20 osób.
Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 r. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki Skarboferm. Początkowo szyb nazywał się Wielki Jacek. W 1937 r. na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem, zmieniono nazwę na Prezydent, a całej kopalni na Prezydent Mościcki.
W latach międzywojennych, żelbetowa wieża wyposażona w dwa koła linowe o średnicy 5,5 m była jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Europie.
Kopalnię, funkcjonującą wówczas jako Polska zamknięto w 1993 r. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały m.in. budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów i kopalnianej straży pożarnej. W 2009 r. wieżę wyremontowano, a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W 2010 r. wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Szyb Prezydent znajduje się w rejestrze zabytków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.