W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego 2014-2019 rozstrzygać się będzie wiele istotnych problemów dla nas, dla Polski, dla Śląska. Z tym wyborem wiążemy m.in. nadzieję na definitywne uregulowanie kwestii przyszłości naszego górnictwa. Posłów ze Śląska czeka wyjątkowo trudne zadanie. Będą musieli obronić nasze kopalnie...
IZABELA KLOC, Prawo i Sprawiedliwość, lista 4, pozycja 3:
Trzeba zadać sobie pytanie, czy polski rząd zrobił wszystko, żeby ratować polski węgiel. Sądzę, że nie. Szkoda, bo węgiel jest naszym dobrem narodowym i wymaga specjalnego podejścia. Ma ogromne znaczenie nie tylko dla Polski, ale i całej Unii Europejskiej. Uwidocznił to szczególnie konflikt rosyjsko-ukraiński. Polska posiada przecież 80 proc. złóż węgla kamiennego w całej Unii. Wobec importu węgla z Rosji należy podjąć działania antydumpingowe na poziomie europejskim.
Trzeba również zacząć inwestować w polskie górnictwo. Już raz rząd - w 2007 r. otrzymał taką zgodę i środki trafiły do spółek węglowych. Należy zabiegać o możliwość finansowania górnictwa ze środków publicznych, a nie wciąż tłumaczyć, że to jest niemożliwe.
Niestety, na naszym rynku mamy do czynienia z rywalizacją trzech podmiotów węglowych. Tak być nie powinno, tu konieczna jest współpraca, a nie konkurencja. Zachodzi więc konieczność powołania polskiej grupy kapitałowej w powiązaniu z energetyką. Można by wówczas zastanowić się nad programem promocji polskiego węgla na rynku krajowym, a także zagranicznym. Obecnie sprzedaje się węgiel niewiadomego pochodzenia, kupujący nie mają świadomości, że nie jest to węgiel polski.
Dostrzegam również konieczność ustanowienia funduszu kompensacyjnego dla polskiego węgla. W momencie dekoniunktury zasilałby go budżet państwa. Gospodarstwa domowe mogłyby w takiej sytuacji zaopatrywać się w tańszy polski surowiec. W okresach koniunktury zyski byłyby częściowo kierowane na spłatę zaciągniętych w budżecie środków. Przewidywany za 3 lata wzrost koniunktury na surowce spowoduje wzrost cen światowych i poprawę rentowności, jednak nasze górnictwo może do tego czasu nie dotrwać! Dlatego trzeba podjąć natychmiast poważne działania. Z kolei pakiet energetyczno-klimatyczny skazuje całą Unię Europejską na niebyt gospodarczy. Z pewnością wymaga renegocjacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pani Poseł Izabela Kloc to jedna z najaktywniejszych posłów zajmujących się górnictwem. Niejednokrotnie widziałem jak interweniuje, gdy w górnictwie dzieje się źle. Takich ludzi nam potrzeba w Parlamencie Europejskim. Ludzi, którzy dbają o polski a nie zagraniczny kapitał. Brawo Pani Poseł. Jest Pani godną reprezentantką Śląska.