Pracodawcy coraz częściej decydują się na opłacanie dodatkowych świadczeń medycznych na rzecz swoich pracowników. Proponują je w postaci pakietów medycznych czy szczepień profilaktycznych. Pomimo pewnych dodatkowych obowiązków po stronie pracodawcy, świadczenia te stają się obecnie standardowym elementem systemu motywacyjnego, szczególnie w większych firmach.
Korzyści odnoszą obie strony. Pracownicy zyskują dostęp do opieki medycznej w prywatnej przychodni czy klinice, bez tak uciążliwych w publicznej służbie zdrowia kolejek i formalności. Dla pracodawców dodatkowe pakiety medyczne oznaczają zmniejszenie absencji pracowników, poprawiają motywację i efektywność załogi. Rośnie też zaangażowanie i identyfikacja z firmą, co przekłada się na wysokość uzyskiwanych przez pracodawcę przychodów.
Pomimo, iż przepisy podatkowe nie przewidują dla pracodawców, którzy finansują dodatkowe pakiety medyczne, jakichkolwiek dodatkowych ulg i preferencji, ich wprowadzenie daje jednak możliwość uzyskania korzyści podatkowych.
- Wydatek poniesiony przez pracodawcę na zakup pakietów zdrowotnych może być uznany za koszt uzyskania przychodów, co pozwoli obniżyć kwotę podatku dochodowego płaconego przez firmę - informuje Monika Szeliga, doradca podatkowy w Grupie Gumułka. - Wydatek musi jednak spełniać przesłanki z art. 22 ustawy o PIT (odpowiednio art. 15 ustawy o CIT). Przede wszystkim jego poniesienie musi wykazywać związek z przychodem osiąganym przez pracodawcę.
Trzeba też pamiętać, że wprowadzenie dodatkowej opieki zdrowotnej może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami po stronie pracodawcy, a także mieć konsekwencje dla samych pracowników. Pakiety medyczne przekazane pracownikom nieodpłatnie mogą powodować powstanie po stronie pracownika przychodu podatkowego, który należy opodatkować podatkiem PIT.
Kwestia ta była przedmiotem sporu w orzecznictwie organów podatkowych i sądów administracyjnych. Początkowo przedstawiciele fiskusa uznali, że samo zapewnienie pracownikom dostępu do pakietów medycznych nie wiązało się z powstaniem dla nich przychodu do opodatkowania, jednak później zaczęły się pojawiać interpretacje, w których organy wskazywały, że już sam fakt objęcia pracownika dodatkową opieką medyczną generuje przychód podatkowy. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął NSA uznając, iż przychód powstaje już w momencie wciągnięcia pracownika na listę osób uprawnionych.
- Pracodawca powinien zatem doliczyć wartość opłaconego za pracownika pakietu medycznego do jego wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu i od łącznej kwoty obliczyć, pobrać i odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Dla pracownika nie oznacza to żadnych dodatkowych formalności - wyjaśnia Monika Szeliga.
Ekspertka zwraca jednak uwagę, że po stronie pracodawcy może pojawić się problem z określeniem wartości świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika.
Te problemy, zdaniem organów podatkowych, nie wpływają na zakres obowiązku podatkowego. W praktyce pakiety te obejmują najczęściej zarówno badania obowiązkowe, jak i dodatkowe świadczenia. - Warto więc pamiętać, iż opodatkowaniu nie będą podlegać takie badania medyczne, które pracodawca musi zapewnić pracownikowi na podstawie przepisów prawa, np. badania wstępne. Ich wartość musi być jednak wyodrębniona w umowie od wartości innych dodatkowych świadczeń - podkreśla Monika Szeliga, doradca podatkowy w Grupie Gumułka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.