We wtorek (20 maja) w Ministerstwie Gospodarki górniczy związkowcy i branżowi eksperci rozpoczęli prace nad nową Strategią dla górnictwa. Obecna Strategia będzie obowiązywać jedynie do końca 2015 r.
Zespół ds. wypracowania Strategii dla górnictwa powstał z inicjatywy strony społecznej, po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem. Obok niego powołane zostały jeszcze dwie grupy: do wypracowania rozwiązań łagodzących efekty przyjęcia pakietu klimatycznego oraz do rozwiązywania bieżących problemów branży.
Liderzy górniczych związków zawodowych spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem już trzykrotnie.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 5 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Drugie związane było z tzw. szczytem węglowym, zorganizowanym w tym samym miejscu dzień później. Do trzeciego spotkania doszło w 16 maja w Kancelarii Premiera. Po tych rozmowach strony wydały wspólny komunikat. Stwierdzono w nim m.in., że w związku z trudną sytuacją górnictwa premier poinformował stronę społeczną o działaniach legislacyjnych mających służyć poprawie płynności Kompanii Węglowej i sektora górniczego. Jednym z działań będzie wprowadzenia na szybką ścieżkę legislacyjną ustawy o odroczeniu zobowiązań publiczno-prawnych Kompanii Węglowej, przejętych po zlikwidowanych spółkach węglowych. Ustalono też, że do kolejnego spotkania liderów związkowych z premierem dojdzie przed 5 czerwca.
W poniedziałek (19 maja) w śląskich kopalniach rozpoczęły się masówki informacyjne, na których związkowcy informują załogi o efektach rozmów z rządem. Masówki mają się odbywać także 20 maja.
Zdaniem strony społecznej do najważniejszych problemów branży, które wymagają natychmiastowego rozwiązania jest zahamowanie importu węgla ze wschodu oraz utworzenie państwowych składów węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.