We wtorek (20 maja) w Ministerstwie Gospodarki górniczy związkowcy i branżowi eksperci rozpoczęli prace nad nową Strategią dla górnictwa. Obecna Strategia będzie obowiązywać jedynie do końca 2015 r.
Zespół ds. wypracowania Strategii dla górnictwa powstał z inicjatywy strony społecznej, po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem. Obok niego powołane zostały jeszcze dwie grupy: do wypracowania rozwiązań łagodzących efekty przyjęcia pakietu klimatycznego oraz do rozwiązywania bieżących problemów branży.
Liderzy górniczych związków zawodowych spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem już trzykrotnie.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 5 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Drugie związane było z tzw. szczytem węglowym, zorganizowanym w tym samym miejscu dzień później. Do trzeciego spotkania doszło w 16 maja w Kancelarii Premiera. Po tych rozmowach strony wydały wspólny komunikat. Stwierdzono w nim m.in., że w związku z trudną sytuacją górnictwa premier poinformował stronę społeczną o działaniach legislacyjnych mających służyć poprawie płynności Kompanii Węglowej i sektora górniczego. Jednym z działań będzie wprowadzenia na szybką ścieżkę legislacyjną ustawy o odroczeniu zobowiązań publiczno-prawnych Kompanii Węglowej, przejętych po zlikwidowanych spółkach węglowych. Ustalono też, że do kolejnego spotkania liderów związkowych z premierem dojdzie przed 5 czerwca.
W poniedziałek (19 maja) w śląskich kopalniach rozpoczęły się masówki informacyjne, na których związkowcy informują załogi o efektach rozmów z rządem. Masówki mają się odbywać także 20 maja.
Zdaniem strony społecznej do najważniejszych problemów branży, które wymagają natychmiastowego rozwiązania jest zahamowanie importu węgla ze wschodu oraz utworzenie państwowych składów węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
A gdzie masz nieuku układ zbiorowy?
Tylko prywatyzacja może uratować polskie górnictwo i należy zmienić układ zbiorowy i dostosować się do gospodarki rynkowej . Bez cięć się nie obejdzie . Przykład prywatne firmy i kopalnia Silezja w Czechowicach. Niestety ale jest nadprodukcja wegla .
Kokodupku!Ty chcesz pomóc górnikom?Jeśli tak,to najlepiej zrobisz,jak zamilkniesz na różnych forach.
koko to typowy murcol,,,przyjechol na slask ze wsi ,sloma mu z butow wylazi ,gdyby nie gruba to by hustol bykom jaja w pegerze ,
Należało by zorganizować taki górniczy okrągły stół gdzie doszło by do szczerej rozmowy . Wiadomo że bez cięć się nie obejdzie . Podoba mi się zarząd Kompani węglowej to są ludzie na odpowiednim miejscu i głęboko wierzę że Kompania Węglowa zacznie wychodzić z dołka ale górnicy muszą wykrzesać wszystkie moce produkcyjne jakie posiadają. Ściany na łopaty obniżyły by koszty wydobycia. Bracia górnicy ją chcę wam pomóc i doradzić i każdy gornik powinien wystąpić z własną inicjatywą co zrobić ?
KOKO ty sam powinieneś sie nauczyc myśleć bezmózgu. I nie pisz non stop tego samego bo to juz nudne!!!
koko Ty chyba mosz 15 lot
Bez komentarza
Moim zdaniem trzeba jak najszybciej sprywatyzować kopalnie i zamknąć nierentowne. Górnikom dać odprawy w wys. 40000 zł.ale tylko żeby mogli otwierać rodzinne firmy lub państwo powinno uruchomić tanie kredyty i nauczyć górników przedsiębiorczości , wtedy tacy górnicy przedsiębiorcy mogliby zatrudniać innych. Prywatyzacja pozwoli na zmniejszenie kosztów wydobycia poprzez zlikwidowanie przywilejów i zwiększy efektywność pracy i górnicy mogliby dłużej pracować np. 30 lat co zwiększy emerytury.
Solidarność to SB-ki coraz częściej nas zdradzają OPZZ jest za słaby żeby im się przeciwstawić