Umowa handlowa z USA, unia energetyczna i pakiet klimatyczny oraz rewizja Dyrektywy o efektywności energetycznej - to wyzwania, przed którymi stanie Parlament Europejski kolejnej kadencji - uważa europoseł Bogdan Marcinkiewicz w komentarzu nadesłanym do portalu górniczego nettg.pl.
Umowa handlowa z USA
- Wyzwaniem będzie zakończenie negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) przed 2016 r. W USA w 2016 r. odbędą się wybory prezydenckie. Dlatego konieczne jest sfinalizowanie negocjacji i ratyfikacja TTIP jeszcze w 2015 r. Najtrudniejsze rozmowy dotyczą spójności regulacyjnej, sektora energetycznego i transportowego, audiowizualnego, jak też ochrony inwestorów - uważa eurodeputowany.
Unia energetyczna i pakiet klimatyczny
W nowej kadencji Parlament Europejski we współdecyzji z Komisją Europejską i Radą będzie musiał określić obligatoryjne cele unijnej polityki klimatycznej na lata 2020-2030.
- Przedstawione w styczniu założenia redukcja emisji CO2 o 40 proc. względem 1990 r. i osiągnięcie udziału 27 proc. OZE w unijnym miksie energetycznym nie są akceptowane przez wszystkie państwa członkowskie - podkreśla Marcinkiewicz.
Rewizja Dyrektywy o efektywności energetycznej
Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z głównych celów obowiązującej polityki energetycznej Unii Europejskiej.
- Nowe prawo unijne o efektywności energetyczne może jeszcze bardziej zaostrzyć politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Podwyższone koszty emisji CO2 mogą bezpośrednio uderzać w środkowoeuropejski przemysł energochłonny - stwierdza Marcinkiewicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.