Koncern NWR doświadcza od końca 2011 r. jednej z najdłuższych i najpoważniejszych korekt cen na rynku węglowym, jaką kiedykolwiek zanotowano.
Ten utrzymujący się okres słabych cen trwa nadal, w sytuacji, gdy węgiel koksujący przeznaczony na dostawy w drugim kwartale wyceniony został na 85 euro za tonę, co stanowi 6 proc. spadek w stosunku do ceny zrealizowanej przez pierwsze trzy miesiące br. - czytamy w opublikowanym przez NWR komunikacie
- To otoczenie cenowe jest dla nas ewidentnie wyzwaniem i konieczne jest, aby NWR zrobił wszystko co w jego mocy, żeby zoptymalizować swoje działania, mając na względzie lepsze radzenie sobie zarówno ze strukturalnymi, jaki i cyklicznymi przeciwnościami, by móc pozycjonować się na nadejście lepszej sytuacji rynkowej. Podczas, gdy obserwujemy wstępne oznaki odbicia w postaci zwiększającej się produkcji stali na kluczowych dla NWR rynkach, to za wcześnie jest, aby oceniać jego trwałość - zauważa Gereth Penny, szef zarządu NWR, właściciela kopalń OKD w Czechach.
- Jesienią 2013 r. podjęliśmy działania mające na celu wzmocnienie pozycji gotówkowej oraz ograniczenie kosztów, które udało nam się zrealizować. Będziemy się na nich koncentrować również w 2014 r. Z przyjemnością oznajmiam, że gotówkowe koszty wydobycia w przeliczeniu na tonę za ten kwartał były o 23 proc. niższe w ujęciu rok do roku i wyniosły 66 euro za tonę. Oznacza to, że znajdujemy się na dobrej drodze do realizacji naszego celu, czyli gotówkowego kosztu wydobycia na poziomie średnich wartości 60 euro za tonę, włączając w to kopalnię Paskov. Osiągnęliśmy dalszą poprawę, mając na względzie efektywność nakładów inwestycyjnych: w pierwszym kwartale tego roku, CAPEX wynosił 12 mln euro, co oznacza 80proc. redukcję względem analogicznego okresu w 2013 r., stawiając nas na dobrej drodze do osiągnięcia celu w postaci poniżej 100 mln euro wydatków CAPEX na ten rok. Optymalizacja kapitału obrotowego również pozostawała głównym obszarem naszego zainteresowania przez pierwszy kwartał, czego odzwierciedleniem jest zmniejszenie poziomu zapasów o 45 proc. w ujęciu rok do roku, minimalizując tym samym niewydajne wykorzystanie kapitału - dodaj Penny.
28 kwietnia br. NWR osiągnął porozumienie z rządem czeskim w sprawie finansowego wsparcia dla zamknięcia nierentownej kopalni Paskov. Zgodnie z jego ustaleniami kopalnia Paskov będzie funkcjonowała do 31 grudnia 2017 r., a państwo zapewni 600 mln koron czeskich (około 22 miliony euro) na pokrycie kosztów socjalnych spowodowanych zamknięciem kopalni. Porozumienie zależne jest od spełnienia określonych warunków oraz wymaga uzyskania zgody od Komisji Europejskiej w odniesieniu do regulacji dotyczących pomocy publicznej.
- 22 stycznia br. ogłosiliśmy przegląd struktury kapitałowej w świetle przedłużającego się stanu niskich cen węgla, zmniejszenia się bilansu rezerw zasobów mineralnych oraz wygaśnięcia Kredytu Odnawialnego. Podczas przeglądu brane są pod uwagę oraz szanowane interesy wszystkich interesariuszy i dlatego, z natury rzeczy, jest on tak rozległy i czasochłonny. Ogłosimy jego wyniki, jak tylko będziemy gotowi.
Podczas gdy skupiamy się głównie na naszych bieżących działaniach i strukturze kapitałowej, pozostajemy zobowiązani do realizacji naszej długoterminowej strategii, zakładającej zdobycie pozycji lidera w wydobyciu i sprzedaży węgla koksującego w Europie do 2017 r. - zaznaczył w komunikacie Gareth Penny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
obija sie, ale bakale- piszacy gosc ma wesoŁe sny