Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny się nie zmieniły - podał w środę (14 maja) Główny Urząd Statystyczny. Według ekonomistów w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie niska.
Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.
Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z łącznością (o 1,5 proc.) obniżyły wskaźnik CPI odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc.
Z sekcji ceny żywności najbardziej potaniał cukier (o 7,8 proc.). Mniej również niż przed miesiącem płacono za mąkę pszenną (o 2,4 proc.), warzywa (o 1,7 proc.), oleje i tłuszcze (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 0,7 proc.). W kwietniu niższe były też ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj - o 0,9 proc., mleka - o 0,8 proc., serów i twarogów - o 0,2 proc.
Jak podaje GUS, ceny w transporcie były niższe niż w marcu o 0,1 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu przeciętnie o 1,0 proc., w tym oleju napędowego - o 1,1 proc., a benzyn - o 0,7 proc.
Silny wpływ na ceny miały opłaty związane z łącznością, które spadły w kwietniu br. o 1,5 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,7 proc., a usługi telekomunikacyjne o 1,5 proc.
Główny ekonomista banku BZ WBK Maciej Reluga powiedział, że inflację obniża spadek cen żywności oraz w kategorii "łączność". Według niego, mimo że inflacja jest ekstremalnie niska, nie jest to argumentem za obniżką stóp procentowych przez RPP. Reluga uważa, że w pierwszym i drugim kwartale 2015 r. roczny wskaźnik inflacji odbije, niewykluczone nawet, że mocno.
- To nie zmienia faktu, że ścieżka inflacji na ten rok będzie znacznie niższa, a jeśli inflacja wzrośnie pod koniec roku to najwyżej w okolicach może 1,5 proc. - powiedział.
Zdaniem ekonomisty niska inflacja nie powinna martwić ministra finansów Mateusza Szczurka, w tym roku bowiem widać realny wzrost dochodów budżetu.
- Myślę, że cały rok przyniesie niespodziankę in plus w dochodach, szczególnie w podatkach pośrednich - powiedział Reluga.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.