Z możliwymi stratami w produkcji energii elektrycznej muszą liczyć się w 2014 r. inwestorzy i operatorzy instalacji słonecznych i wiatrowych w tych krajach Unii Europejskiej, które właśnie zrewidowały politykę wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) - wynika z dyskusji, którą przeprowadzono podczas poświęconego perspektywom OZE piątkowego panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w katowickim hotelu Altus.
Jednocześnie przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego Piotr Michałowski ujawnił, że na pewno nie zmaleje (a możliwe, że nawet wzrośnie) w tym roku kredytowanie przedsięwzięć energetycznych związanych z OZE. EBI specjalizuje się we wspieraniu projektów OZE i w 2013 r. przeznaczył na tego rodzaju inwestycje w UE kwotę 6 mld euro, czyli dwuktrotnie więcej, niż rok wcześniej (2012).
Inwestycje w OZE mogą jednak maleć, ponieważ będą obarczone większym rynkowym ryzykiem zwrotu. Niektóre państwa Unii zrewidowały swoje systemy wsparcia dla zielonej energii. Michałowski podawał przykład Hiszpanii, gdzie zarzucono system subwencjonowania przy pomocy mechanizmu taryf gwarantowanych (długoterminowe kontrakty z gwarancją ceny na podstawie kosztów produkcji przyjętych z góry dla poszczególnych technologii). Oblicza się, że będzie to skutkować zmniejszeniem przychodów z OZE nawet o 70 proc., a wówczas przy niepomyślnych warunkach pogodowych produkcja energii ze słońca lub wiatru może okazać się nierentowna i zacznie generować finansowe straty.
W dyskusji o dynamice rozwoju OZE w Europie, wpływie regulacji unijnych na rynek oraz krajowych modelach wsparcia OZE uczestniczyli podczas EKG w Katowicach m.in. Wojciech Cetnarski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Jacek Giziński (DLA Piper), Maciej Górski - p.o. szefa PGE Energia Odnawialna, Michał Prażyński odpowiedzialny za OZE w spółce Enea Wytwarzanie, Paweł Przybylski - dyrektor Wind Power Siemens, Krzysztof Karolczyk - odpowiedzialny za rozwój Elektrociepłowni Fortum Power and Heat Polska, Edyta Garlicka - prawnczka z kancelarii Deloitte Legal oraz Janusz Pilitowski - szef departamentu OZE w Ministerstwie Gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.