W Katowicach, w środę (7 maja) ruszył VI Europejski Kongres Gospodarczy. Jego obrady potrwają do piątku (9 maja). W tym roku, według szacunków organizatorów, w weźmie w nim udział ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy. W ramach Kongresu zaplanowano ok. 100 sesji dyskusyjnych, które będą odbywać się w trzech hotelach oraz w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
Uczestników kongresu powitali przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: wojewoda śląski Piotr Litwa, prezydent Katowic Piotr Uszok, marszałek województwa Mirosław Sekuła i Dawid Kostempeski, prezydent Świętochłowic i przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
- Kongres znalazł się w tym roku na liście najważniejszych gospodarczych wydarzeń w Unii Europejskiej, m.in. obok forum ekonomicznego w Davos. To wielkie wyróżnienie, głównie dla uczestniczących w nim przedsiębiorców - stwierdził podczas uroczystego otwarcia EKG Jerzy Buzek, moderator inauguracyjnej sesji.
Zdominowało ją przemówienie Donalda Tuska, poświęcone głównie sprawom związanym z energetyką. - Szczególnie ważne jest dla mnie to, że to spotkanie przedsiębiorców, polityków, menedżerów samorządowców ma miejsce właśnie tutaj w Katowicach. Na Śląsku niczym w soczewce ujawniają się dylematy gospodarcze o globalnym charakterze. (...) Kryzys finansowy przypomniał nam, że filozofia maksymalizacji zysku jest pokusą, której niezbywalnym elementem jest zwykle tragiczny finał. Pogoń za zyskiem nie może zmienić się w brak elementarnej odpowiedzialności za wspólnotę. Tutaj na Śląsku ze szczególną ostrością widać, że to pojęcie wspólnoty nie jest pojęciem archaicznym - podkreślił premier.
Uczestnicy Kongresu podkreślali podczas pierwszej sesji, że w tym roku obrady odbywają się w szczególnych okolicznościach. Chodzi o kryzys na Ukrainie.
- W jego obliczu, nowego wymiaru nabiera dyskusja o energetyce i bezpieczeństwie energetycznym - stwierdził Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Kongresu.
- Sprawa Ukrainy przypomina nam jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. (...) Dziś nie należy więc pytać skąd i za ile możemy kupić energię, ale ile naszej własnej jesteśmy w stanie wyprodukować. Oczywiście musi się to odbywać w sposób konkurencyjny, ale trzeba mieć świadomość, że bezpieczeństwo musi trochę kosztować. Energetyczne serce bije tu na Śląsku i musimy o to serce zadbać - podsumował swoje wystąpienie premier.
W galerii: Inauguracja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Katowice, 7 maja 2014 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.