Dobra współpraca władzy publicznej, biznesu i świata nauki sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, w tym również górnictwa. W Czechowicach-Dziedzicach kopalnia to największy pracodawca. Tu o węglu źle się nie mówi. Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA ma w swej kolekcji kolejną nagrodę - Czechosława.
Statuetka trafiła do rąk Michala Heřmana, prezesa zarządu spółki, w miniony piątek, 25 kwietnia br.
Zwycięski tytuł przyznała kapituła konkursu, którą tworzą reprezentanci środowiska gospodarczego, władz samorządowych, pozarządowych organizacji społecznych oraz instytucji otoczenia biznesu, działających na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.
Nominowane podmioty gospodarcze ocenia się pod względem wpływu na budowę pozytywnego wizerunku gminy, udziału firmy w życiu społecznym miasta, etyki prowadzenia działalności gospodarczej, atrakcyjności oferty rynkowej, a także znaczenia i pozycji na rynku.
W tym roku konkurs odbył się po raz piąty. W Dworku Eureka, nieopodal czechowickiej rafinerii, nagrody i wyróżnienia wręczał poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, zaś gospodarzem gali był Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.
Nowoczesność i innowacja
- Nazwa statuetki nie pochodzi od imienia. Zawiera fragment nazwy miasta i słowo "sław" - od czasownika "sławić". Oznacza kogoś, kto przynosi miastu chlubę - przypomniał Marian Błachut.
Czechosław przedstawia osobę kroczącą naprzód sprężystym krokiem, w eleganckim fraku i cylindrze na głowie. Strój ten nawiązuje do przełomu XIX i XX w. - czasów, w których rozpoczął się nowy rozdział w dziejach gminy. Z typowo rolniczej osady stała się ona prężnym ośrodkiem przemysłu. Przedsiębiorcy różnych branż chętnie prowadzili tu swe interesy. I tak jest do dziś.
Podczas gali burmistrz Czechowic-Dziedzic podkreślił, że PG SILESIA spełnia wszystkie kryteria przewidziane regulaminem konkursu. Gratulował Michalowi Heřmanowi i życzył dalszych sukcesów.
- Nowoczesność, innowacja, bezpieczeństwo, stabilność zatrudnienia, to priorytety, o które dbamy w PG SILESIA. Cieszę się, że z powodzeniem można je odnieść do całego naszego regionu. Ta nagroda to wielki zaszczyt. Mogę zapewnić, że nie spoczniemy na laurach i dalej będziemy współpracować na rzecz rozwoju całego regionu - powiedział Michal Heřman, szef zarządu Silesii.
Z kolei prof. Jerzy Buzek, doceniając prężny rozwój Czechowic-Dziedzic i wkład, który wnosi doń kopalnia Silesia, podkreślił fundamentalne znaczenie dobrej współpracy pomiędzy władzą publiczną, biznesem i światem nauki.
Dobry pracodawca
Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA ma już na swoim koncie wyróżnienie tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" z 2012 r. za wyznaczenie nowego kierunku kompleksowych zmian w górnictwie węgla kamiennego. Rok później zostało uhonorowane wyróżnieniem "Dobry Pracodawca" - tytuł ten stanowi potwierdzenie statusu przedsiębiorstwa jako firmy solidnej, wrażliwej na potrzeby otoczenia, przedsiębiorstwa, z którym warto się związać i współpracować. Jednym z kluczowych obszarów branych pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków było bezpieczeństwo pracy.
PG SILESIA to prywatne przedsiębiorstwo należące do holdingu EPH, czołowej czeskiej grupy działającej w sektorze energetycznym. Mniejszościowy pakiet udziałów w PG SILESIA należy bezpośrednio do pracowników.
Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH) jest najważniejszym dostawcą ciepła w Republice Czeskiej i drugim największym czeskim producentem energii elektrycznej i cieplnej. Obecnie zajmuje pozycję trzeciego największego producenta węgla w Niemczech (Mibrag) i jest jedyną zagraniczną firmą produkującą węgiel w Polsce (PG SILESIA).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I da się? Tylko ,że w PG SILESIA nie potrzeba armii niepotzebnej biurokracji i batalionów jeszcze bardziej niepotrzebnych osób dozoru za nic nie odpowiadającego, która zwiększa koszty wydobycia.
Tymczasem w Brzeszczach skorumPOwane lobby samorządowe od lat traktuje Kopalnię jako zło konieczne i dojną krowę. Dlaczego?