REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
28 kwietnia 2014 13:39 Portal gospodarka i ludzie : : autor: KAJ 5.7 tys. odsłon

Czekaj górniku aż Cię wezwą do pracy

- Warunkiem otrzymania przez pracownika wynagrodzenia za czas nie wykonywania pracy jest pozostawanie przez niego w gotowości do jej wykonywania - podkreśla mec. Artur Herian
fot: Maciej Dorosiński/ARC

- Stan gotowości do pracy polega na takim pozostawaniu w dyspozycji pracodawcy, aby na jego żądanie niezwłocznie podjąć pracę - tłumaczy adwokat Artur Herian.

Wobec licznych sygnałów od internautów w związku z ogłoszeniem przestoju ekonomicznego przez Kompanię Weglową redakcja portalu nettg.pl zwróciła się z prośba do mec. Artura Heriana o sporządzenie wykładni prawnej pojęcia "przestój ekonomiczny" i wyjaśnienie pojęcia "gotowości do podjęcia pracy".

Mec. Artur Herian:

- Zdarzają się sytuacje, że z pewnych względów, pracownik będący w pracy nie może jej świadczyć i mimo to zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jest to wyjątek od zasady, że wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Sytuacja, o której mowa powyżej, zwana jest przestojem. Przeszkody uniemożliwiające świadczenie pracy mogą leżeć zarówno po stronie pracodawcy (np.: awaria urządzeń, brak energii elektrycznej, brak narzędzi do pracy, brak wymaganych surowców lub środków do pracy, zła organizacja pracy) jak też po stronie pracownika (np.: poprzez wywołanie awarii, uszkodzenie maszyny).

Wynagrodzenie za czas nie wykonywania pracy przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy przestój nie został wywołany zawinionym zachowaniem pracownika. Wysokość wynagrodzenia wynika z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia.

Warunkiem otrzymania przez pracownika wynagrodzenia za czas nie wykonywania pracy jest pozostawanie przez niego w gotowości do jej wykonywania.

Przepisy w żaden sposób nie definiują pojęcia gotowości do świadczenia pracy. W wyroku z dnia 2 września 2003 r. sygn. I PKN 345/02 Sąd Najwyższy wskazał, że przez pozostawanie do dyspozycji pracodawcy jako element gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 KP należy rozumieć stan, w którym pracownik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę.

W świetle powyższego orzeczenia należy przyjąć, że stan gotowości do pracy polega na takim pozostawaniu w dyspozycji pracodawcy, aby na jego żądanie niezwłocznie (bez zbędnej zwłoki) podjąć pracę.
Bez wątpienia, stawienie się pracownika w siedzibie pracodawcy może przejawiać się gotowością pracownika do jej świadczenia. Zdarzają się jednak przestoje kilku, kilkunastodniowe lub dłuższe, kiedy trudno wymagać od pracownika, aby codziennie stawiał się w siedzibie pracodawcy deklarując gotowość podjęcia pracy. W sytuacji postojów ekonomicznych z góry jest nieraz wiadomym okres jego trwania.

W takim przypadku zasadnym jest, aby pracownik oświadczył pracodawcy pisemnie lub też ustnie (forma pisemna dla ewentualnych celów dowodowych jest dla pracownika korzystniejsza), że pozostaje do jego dyspozycji oraz, aby wskazał miejsce, w którym będzie oczekiwał na wezwanie go do świadczenia pracy.

Przyjmuje się, że stawienie się przez pracownika w zakładzie pracy w stanie po spożyciu alkoholu nie stanowi o jego gotowości do świadczenia pracy. Także niezdolność do pracy pracownika spowodowana chorobą wyklucza realną możliwość podjęcia przez niego pracy.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego można zatem wysnuć wniosek, że samo oczekiwanie przez pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy, nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 KP, jeżeli takiego zachowania pracownika nie usprawiedliwiają okoliczności sprawy (wyrok SN z 14 maja 1999r., I PKN 60/99).

Samo zatem oświadczenie pracownika złożone pracodawcy, w którym pracownik deklaruje wolę świadczenia pracy na wezwanie pracodawcy, nie zawsze musi oznaczać, że pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy, skoro okoliczności dotyczącego jego osoby tego nie uzasadniają np.: pracownik wyjechał za granicę na odpoczynek.

Istotnym zatem jest, aby pracownik miał możliwość niezwłocznego podjęcia pracy na wezwanie pracodawcy. W przypadku przestojów trwających kilka miesięcy lub dłużej, pracownik, aby zachować prawo do wynagrodzenia, powinien stale aktywnie manifestować pozostawanie w stanie permanentnej (stałej) gotowości do natychmiastowego podjęcia i świadczenia pracy w uzgodnionym miejscu, czasie i rozmiarze pracy, co wymaga co najmniej systematycznego lub periodycznego powiadamiania pracodawcy o miejscu przebywania i sposobach wezwania pracownika do świadczenia pracy w formach dostatecznie informujących pracodawcę o stanie gotowości do pracy (art. 60 i art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), co najmniej przez comiesięczne żądanie wypłaty wynagrodzenia z tytułu gotowości do pracy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 października 2013 r. sygn. akt II PK 16/2013).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że jednorazowe zgłoszenie gotowości do pracy nie może być uznane za wystarczające wówczas, gdy pracownik dochodzi na podstawie art. 81 § 1 kp wynagrodzenia za okres roku (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 października 2007 r.I PK 126/2007).

Stąd też, w przypadku długotrwałego przestoju ważnym jest, aby pracownik w sposób wyraźny manifestował pracodawcy swoją ciągłą gotowość do niezwłocznego podjęcia pracy. Można zatem przyjąć, że o gotowości do świadczenia pracy można mówić wtedy, kiedy pracownik ma zamiar wykonywania pracy, w sposób wyraźny przejawia wolę świadczenia pracy, ma zdolność fizyczną oraz psychiczną do jej świadczenia oraz pozostaje w dyspozycji pracodawcy.
Na czas przestoju pracodawca ma prawo powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, która winna odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Za wykonanie takiej pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia postojowego. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

Może się także pojawić sytuacja, że przerwa w wykonywaniu pracy zostanie spowodowana warunkami atmosferycznymi. W takim przypadku, pracownicy zatrudnieni przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych otrzymują wynagrodzenie za czas spowodowanego tymi warunkami przestoju, ale tylko wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią. Co do zasady, taki postój jest nieodpłatny.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (5) pokaż wszystkie
  • Knurowianin 29 kwietnia 2014 07:43:44
    Profile Avatar

    Ja jestem przygotowany dzień w dzień ..siedze przed drzwiami ubrany i czekam tak do 15.00 az mnie wezwą na kopalnie aby jak zwykle się trochę poszwendać na dole i poleżec na dechach ...a Twardy mnie będzie wyzywal i traktowal gorzej jak psa !!!!

  • KArol 29 kwietnia 2014 05:22:11
    Profile Avatar

    Widac golym okiem ze wracaja czasy feudalizmu i niewolnictwa ,no ale tym razem niewolnictwa wspolczesnego . Kapitalisci juz zapomnieli jak we Francji uzywano gilotyny a moze mysla ze dzisjaj nikt nie potrafi zrobic giliotyny i jej uzyc . Moze maja racje a moze sie myla . Zastanawiajace jest to ze ludziska maja taka duza cierpliwosc i czekaja na … No wlasnie na co lub na kogo? Chyba na kogos kto bych poderwal o obudzil z letargu. Wykledt powstan ludu z ziemi ….

  • smerf zgrywus 28 kwietnia 2014 18:03:16
    Profile Avatar

    big blek czucz----------za niedlugo zamknom gruby i bedziesz zbierol puszki po hasiokach, to sie je lostow

  • gość 28 kwietnia 2014 16:34:57
    Profile Avatar

    w jaki sposób pracodawca ściągnie ludzi do pracy? czy jest obowiązek posiadania telefonu, poczty elektronicznej? czy pracodawca może wyśle list polecony? czy pracownik ma obowiązek siedzieć w domu , nic nie robić tylko czekać na telefon? wszystko to nie jest takie proste jakby pracodawcy chcieli. poza tym dlaczego za kryzys odpowiadają ci na samym dole a władza zarabia po 70 tysięcy nic sobie nie ujmując?

  • big blek czucz 28 kwietnia 2014 14:48:21
    Profile Avatar

    Wyrażam gotowość. Od rana jestem po 11 piwie.

  • WMNVR
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Telefon interwencyjny w górniczym urzędzie, zgłoszono nieprawidłowości
7 stycznia 2025
15.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]