Chciałbym pozyskać jak najwięcej informacji, map, zdjęć, dokumentów, relacji, wspomnień, które uzupełniłyby wiedzę o historii kopalń współtworzących Katowicki Holding Węglowy - apeluje Stanisław Tryba, nowy pełnomocnik spółki ds. dziedzictwa historycznego.
O powołaniu pełnomocnika, który zgromadzi i zarchiwizuje dzieje kopalń, zarząd KHW postanowił w grudniu zeszłego roku. - W dobie informatyki, mechatroniki, nanotechnologii musimy pamiętać o tym, z czego wyrosła potęga Górnego Śląska - podkreślał Roman Łój, lider Holdingu.
Wybór padł na Stanisława Trybę, który w pionie zarządu pełni już funkcję dyrektora zespołu kontroli wewnętrznej i audytu. - Doświadczenie w dokumentowaniu będzie mi ułatwiało poruszanie się po różnego rodzaju zbiorach bieżących i archiwalnych. Decyzja zarządu wynika pewnie też stąd, że jestem jednym z najstarszych pracowników, zatrudnionych nieprzerwanie od utworzenia KHW - wyjaśnia pełnomocnik.
Tryba tłumaczy, że część wiedzy o historii kopalń KHW zgromadzono już w archiwum spółki i w dostępnej literaturze, ale jest ona rozproszona i niepełna. - Będę wdzięczny za podzielenie się ze mną wszelkimi pamiątkami rodzinnymi. Gwarantuję zwrot po stosownym ich utrwaleniu - podkreśla pełnomocnik KHW.
Interesują go wszystkie informacje nawet pośrednio związane z górnictwem na terenach Katowic, Mysłowic, Tychów, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Chorzowa, Siemianowic Śl., Sosnowca i Jaworzna. Ale zakres poszukiwań jest większy: - Biorąc pod uwagę historyczne siedziby właścicieli kopalń oraz władzy politycznej i kościelnej, interesują mnie również "górnicze" informacje dotyczące Krakowa, Wrocławia, Opola, Cieszyna, Bytomia z okolicami, Pszczyny i nie tylko - mówi Stanisław Tryba.
Postanowiono już, że z okazji ćwierćwiecza KHW (wypadnie w 2018 r.) zespół fachowych autorów opracuje m.in. popularną, przewodnikową wersję książki o dziejach górnictwa na Śląsku. Wydane zostaną też nakładem spółki inne publikacje historyczne, które uświetnią jubileusz.
Pełnomocnik obiecuje na bieżąco za pośrednictwem Trybuny Górniczej i portalu nettg. pl relacjonować postęp prac i zapowiada, że będzie dzielił się odkryciami i ciekawostkami, których z pewnością dostarczą nowe eksponaty i informacje. - Obszar naszych poszukiwań w Zagłębiach Krakowskim, Górnośląskim i Dąbrowskim to pogranicze trzech niegdysiejszych państw zaborczych, głównie Prus i Rosji, ale też we fragmentach Austrii, z wcześniejszymi wpływami czeskimi, a jeszcze wcześniej dzielnic senioralnej i śląskiej w dobie rozbicia dzielnicowego państwa Piastów - opisuje Tryba.
Materiały dostarczać można pełnomocnikowi KHW po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod numerem w biurze: 32 757 31 43, komórkowym: 693 154 350, mailem: s.tryba@khw.pl lub przez redakcję czasopisma KHW Nasz Holding.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.