Od 10 do 11 kwietnia 2014 br. w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach odbyło się szkolenie pt. "Wdrażanie skutecznych rozwiązań dla poprawy jakości powietrza, poziomu życia i stanu zdrowia mieszkańców terenów zurbanizowanych". Wydarzenie to związane było z realizacją przez specjalistów z Zakładu Ochrony Powietrza i Oszczędności Energii GIG Projektu TAB (Take A Breath! - Adaptation Actions to reduce adverse health impacts of air pollution; Weź oddech! - Planowanie działań dla zmniejszenia negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie).
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Central Europe. Jego celem jest poszerzenie kompetencji w zakresie wdrażania działań na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego oraz zmniejszenia negatywnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie, a w konsekwencji wsparcie inicjatyw ograniczających emisję zanieczyszczeń do powietrza w aglomeracjach miejskich.
W szkoleniu uczestniczyło prawie 100 osób, które zgodnie ze specjalnością zawodową lub zainteresowaniem zostały podzielone na 4 grupy: administracja państwowa i samorządowa, służba zdrowia, specjaliści ochrony powietrza atmosferycznego i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Program szkolenia obejmował 3 bloki tematyczne, tj.: "Powietrze", "Zdrowie" i "Działania", a jego zakres został odpowiednio dopasowany dla każdej z grup. Blok "Powietrze" dotyczył tematyki oceny i kontroli zanieczyszczeń powietrza oraz zastosowania meteorologii w określaniu jakości powietrza. Blok "Działania" poświęcony był działaniom technicznym i pozatechnicznym na rzecz poprawy jakości powietrza, w szczególności ograniczeniu niskiej emisji z sektora komunalno-bytowego.
Blok "Zdrowie" dotyczył wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i poziom życia mieszkańców terenów zurbanizowanych. Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób młodych i bezpośrednio związanych z zagadnieniami ochrony powietrza atmosferycznego. Organizatorzy kursu mają nadzieję, że szkolenie zainspiruje uczestników do poszukiwania i wdrażania skutecznych rozwiązań dla poprawy jakości powietrza, poziomu życia i stanu zdrowia mieszkańców aglomeracji miejskich.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.