Zasoby geologiczne Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych (KKSM) z Grupy DSS wzrosły o 32,3 mln ton po tym, jak doszło do zmiany koncesji na wydobywanie wapieni i dolomitów ze złoża Jaźwica.
Tym sposobem zasoby Grupy DSS wzrosły do 382,5 mln ton.
- Zestawiając wielkość zasobów, którymi dysponujemy z średnią roczną sprzedażą Grupy w okresie ostatnich dwóch lat wynoszącą 4,4 mln ton, łatwo policzyć, iż przy obecnym poziomie wydobycia, zasobów wystarczy nam jeszcze na ponad 85 lat - wyjaśnia Rafał Abratański, prezes zarządu DSS i KKSM.
Grupa DSS, to największy krajowy producent kruszyw łamanych dla projektów infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim do budowy dróg ekspresowych i autostrad. Grupa eksploatuje cztery złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu. Produkcja kruszyw prowadzona jest w zakładach przeróbczych o aktualnej zdolności przeróbczej przekraczającej 10 mln ton rocznie.
Kruszywa produkowane przez DSS i KKSM są wykorzystywane głównie w budownictwie infrastrukturalnym, jako materiał do produkcji mas mineralno-asfaltowych, podbudów stabilizowanych mechanicznie oraz betonów, wysokich wytrzymałości.
- Nasze są chętnie wybierane przez wykonawców największych projektów infrastrukturalnych w Polsce. W ubiegłym roku kruszywa Grupy DSS były wykorzystywane przy budowie m.in. autostrady A1 i A4, dróg ekspresowych S8, S17, a także licznych linii kolejowych - dodaje Maksymilian Kostrzewa, członek zarządu DSS i I wiceprezes zarządu KKSM.
Mimo rozwoju nowych technologii, kruszywa naturalne są wciąż najczęściej stosowanym materiałem w produkcji przemysłowej. Postęp dotyczący opracowywania innowacyjnych materiałów wykorzystywanych w zaawansowanych procesach technologicznych, pozwolił na stosowanie alternatywnych rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na kruszywa naturalne. Jednak wiele przedsiębiorstw z sektora przemysłowego wciąż nie może obyć się bez wyjątkowych właściwości, jakie są w stanie zagwarantować pozyskiwane w tradycyjny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.