We wtorek, 22 kwietnia, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia Zielonych Czeków. Te doroczne nagrody finansowe (przyznawane przy okazji Święta Ziemi) od 1994 roku trafiają do osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Przyznaje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowiach.
- Już 21 raz Fundusz honoruje ludzi - jak ich nazywamy - o zielonych sercach. Poświęcają oni swój, często prywatny, czas, zaangażowanie i potężne umysły do tego, by w otaczającej nas przyrodzie żyło się lepiej - podkreśliła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz.
W ciągu dotychczasowych 20 edycji tej nagrody zostało nią wyróżnionych 187 osób. Laureatami zostawali twórcy i realizatorzy niekonwencjonalnych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologii, często docenianych w Polsce i Europie. W tegorocznej edycji wpłynęło w sumie 37 wniosków w 6 kategoriach. Kapituła Konkursu przyznała 8 nagród w 5 kategoriach. W jednej z nich - "działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych" mimo złożenia 9 wniosków nie przyznano ani jednego Zielonego Czeku.
W kategorii "Innowacje i technologie" zwyciężył Adrian Pason. Został nagrodzony za stworzenie innowacyjnego kolektora hybrydowego, powstałego w wyniku połączenia modułu fotowoltaicznego ze standardowym kolektorem słonecznym.
W kategorii "Programy i akcje proekologiczne dot. ochrony przyrody" przyznano dwa czeki. Otrzymali je: Jacek Wąsiński (za długoletnią pracę związaną z prowadzeniem ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt w Nadleśnictwie Katowice oraz zaangażowanie w ochronę przyrody i działania edukacyjne) oraz Róża Maria Ćwięk (za pokonywanie biurokratycznych barier, dzięki czemu zdegradowane tereny w Katowicach-Brynowie mogą być zrekultywowane i zagospodarowane).
Za "Prace naukowo-badawcze" Zielonym Czekiem uhonorowano Jacka Betleję (za długoletnią pracę na rzecz ochrony przyrody oraz dorobek naukowy w zakresie publikacji związanych z ochroną ornitofauny w Polsce).
W kategorii "Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży" Zielony Czek trafił do Jacka Bożka (za budowanie pokolenia "Eko XXI wieku" - realizację programów "Zaadoptuj rzekę" oraz "Święto Drzewa").
W kategorii "Publicystyka ekologiczna" Zielony Czek zdobył zespół Zofia Skrok i Marcin Jałowy - autorzy programu Ekoagent, w którym od ponad roku promują ekologiczne praktyki, uświadamiając widzów, jak ważnym aspektem życia jest ekologia.
Kapituła postanowiła w tym roku przyznać też jedną nagrodę specjalną. Otrzymał ją prof. zw. dr. hab. Paweł Miguła - współtwórca i koordynator projektu badawczego "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego ZiZOZap".
Oprócz Zielonych Czeków podczas wtorkowej uroczystości wręczono też jeden dyplom uznania. Eugeniusz Włochowicz, nominowany w kategorii "Programy i akcje proekologiczne dot. ochrony przyrody", został w ten sposób wyróżniony za wkład w działania związane z ochroną przyrody, a w szczególności zaangażowanie w pomoc dla ptaków w ramach prowadzenia ośrodka rehabilitacji i fundacji "Włochatka".
Wszyscy nagrodzeni zgodnie przyznali w swoich krótkich wystąpieniach, że ich działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie życzliwych osób i instytucji takich jak katowicki WFOŚiGW.
W galerii: Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków, Katowice, 22 kwietnia 2014 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.