Na głębokości 100 m w Wielki Piątek wieliccy górnicy oraz mieszkańcy Wieliczki uczestniczyli w podziemnej Drodze Krzyżowej - poinformowała portal górniczy kopalnia. Gwarkowie, w galowych mundurach, przeszli pochylnią Barącza, w której znajdują się wyrzeźbione w lipowym drewnie stacje Męki Pańskiej.
Nabożeństwo poprowadził kapelan wielickiej kopalni o. Ludwik Kurowski. Wielkopiątkowe spotkanie zakończyła modlitwa przy solnym pomniku Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi. Świąteczne życzenia złożył zebranym prezes Kopalni Soli Wieliczka SA Kajetan d'Obyrn.
- Górnik wielicki bardzo jest nabożny, podobnie jak wszyscy ludzie od świata oddzieleni - pisał w roku 1843 Ludwik Zejszner. Tak było i tak jest, bowiem po dziś dzień wśród soli słychać nie dzień dobry, lecz "Szczęść Boże", a górnicy - z potrzeby serca od 5 lat odprawiają podziemną Drogę Krzyżową.
Znajdująca się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, Droga Krzyżowa, dopełnia wystrój solnej świątyni, który koncentruje się na wydarzeniach z Nowego Testamentu. "Golgota wielickich górników" to dzieło utalentowanych górników-rzeźbiarzy: Pawła Janowskiego, Piotra Starowicza i Jacka Talapki. W każdej stacji znajduje się relikwia - kamień z Golgoty. Podziemna Droga Krzyżowa powstała w roku 2010 i stanowi element szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże". Poświęcił ją kardynał Stanisław Dziwisz.
Droga Krzyżowa w wielickiej kopalni to nie tylko miejsce modlitwy wielickich górników. To również część szlaku pielgrzymkowego, który powstał z myślą o turystach, którzy do wielickiej kopalni przybywają w poszukiwaniu refleksji i modlitwy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.