KGHM rozpoczyna produkcję poniżej poziomu 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy (GG-P) - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Złoże to będzie eksploatowane przez dwie istniejące już kopalnie Rudna i Polkowice-Sieroszowice. Udostępnienie i zagospodarowanie obszaru GG-P umożliwi spółce przedłużenie działalności górniczej w Polsce na własnym złożu przez kolejnych 30-40 lat.
Prace udostępniające i przygotowawcze związane z uruchomieniem pierwszego pola eksploatacji w obszarze GG-P rozpoczęto w 2010 roku. Ich zakres obejmował m.in. wydrążenie wyrobisk udostępniających, budowę komór maszyn ciężkich oraz wykonanie infrastruktury wentylacyjnej i klimatycznej. W grudniu ubiegłego roku wydobyto pierwszy kubeł urobku z głębionego szybu wentylacyjnego GG-1. Jego budowa prowadzona jest etapami i zakończy się w 2019 roku. Będzie to najgłębszy z 31 szybów w Zagłębiu Miedziowym, o docelowej głębokości 1340 metrów i średnicy 7,5 metrów.
- Zagospodarowywanie złóż zalegających poniżej poziomu 1200 m jest dla KGHM naturalnym kierunkiem rozwoju w Polsce. Rozpoczęcie produkcji poniżej tego poziomu w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy to dla nas otwarcie bramy do nowych zasobów o wysokiej zawartości miedzi. Naszym celem jest przedłużenie wykorzystania optymalnych zdolności produkcyjnych kopalń i hut w Polsce o kolejne dziesięciolecia. Chcemy utrzymać wydobycie około 30 mln t rudy i produkcję około 2 mln t koncentratu miedzi rocznie. Pracujemy również nad rozpoznaniem potencjału dalszej eksploatacji w obszarach położonych na północ od obecnie zagospodarowywanych złóż - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź.
KGHM posiada dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi na świecie. Ich łączna wielkość w Polsce szacowana jest na 1,2 mld t rudy, co przy obecnym poziomie pro-dukcji pozwoli utrzymać prace kopalń przez kolejnych 30-40 lat. Aby to osiągnąć niezbędny jest rozwój systemu głębokiego wydobycia i uruchamianie nowych oddziałów górniczych. Tylko w ten sposób możliwe jest pełne dotarcie do złoża GG-P, stanowiącego około jednej czwartej zasobów miedzi i około jednej trzeciej zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce.
- Eksploatacja obszaru Głogów Głęboki-Przemysłowy jest wielkim wyzwaniem technologicznym. Z dotychczasowego poziomu 950 m schodzimy o 260 m w dół. Oznacza to pracę w znacząco wyższej temperaturze i przy większej wilgotności powietrza, co wiąże się z koniecznością zwiększenia mocy wentylatorów i klimatyzacji centralnej. Dodatkowo odległość od szybu zjazdowego do pola wydobywczego wynosić będzie ponad 8 km, co z kolei wpłynie na ponad dwukrotne wydłużenie dróg wentylacyjnych i skrócenie efektywnego czasu pracy o 30%. W efekcie wraz ze wzrostem głębokości eksploatacji obserwować będziemy zwiększenie kosztów wydobycia miedzi - powiedział Wojciech Kędzia, wiceprezes KGHM Polska Miedź.
Produkcja w rejonie GG-P wiąże się również z większą ekspozycją na potencjalne zagrożenia gazogeodynamiczne. W celu ich identyfikacji - po raz pierwszy na świecie - zastosowano na szeroką skalę badanie metodą prześwietlania sejsmicznego. Technika ta umożliwia rozpoznanie struktury górotworu za pomocą fal podłużnych i poprzecznych. Na podstawie przebiegu fal, cza-su ich rozchodzenia i odkształceń określany jest szczegółowy układ warstw geologicznych oraz osłabień w ich strukturze, będących potencjalnym zagrożeniem dla działalności górniczej. Fale wzbudzane były w 62 punktach kopalni Rudna na głębokości około 1000 m.
W latach 2004-2014 łączne nakłady inwestycyjne przeznaczone na udostępnienie złoża w obszarze GG-P wyniosły 931 mln zł. Szacowane zasoby złoża wynoszą ponad 300 mln ton rudy, przy średniej zawartości miedzi na poziomie 2,5 proc.. W 2014 r. produkcja z tego obszaru, będąca częścią planu kopalni "Rudna", wyniesie około 1 mln ton rudy i około 14,5 tys. ton miedzi elektrolitycznej. Docelowo eksploatacja w tym obszarze prowadzona będzie przez kopalnie Rudna i Polkowice-Sieroszowice. W okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, tj. w latach 2028-2035, produkcja z tego obszaru wynosić będzie 10-11 mln ton rudy oraz 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.