W Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika odsłonięto tablicę Marian Stanisława Skarbińskiego (1856-1925). Był znanym w Zagłębiu Dąbrowskim przedsiębiorcą. Odsłonięcia tablicy dokonała jego prawnuczka dr inż. Dorota Starościak.
M. S. Skarbiński urodził się w Krakowie w 1856 r. Jego los związany był z Grodźcem k. Będzina i tutejszą cementownią. Od 1880 r. zamieszkał w Grodźcu. Był znanym w tym regionie przemysłowcem, działaczem gospodarczym i społecznym. Był naczelnym dyrektorem Cementowni "Grodziec", pierwszej w Polsce fabryki cementu portland, będącej własnością Stanisława Ciechanowskiego.
W 1886 r. objął także stanowisko kierownika kopalni węgla Maria. W 1899 r. doprowadził wraz z Ciechanowskim do utworzenia Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Przemysłowych. Przyczynił się do utworzenia w Grodźcu kolonii domków dla górników. Aktywnie działał w wielu organizacjach górniczych w latach 1914-1918, był prezesem Stowarzyszenia Techników w Sosnowcu. W 1918 r. współtworzył Związek Górników i Hutników Polskich w Dąbrowie Górniczej (krótko był jego prezesem). Od 1904 r. był prezesem Rady Opiekuńczej 7-klasowej Szkoły Handlowej Męskiej Zgromadzenia Kupców w Będzinie. Był współzałożycielem Akademii Górniczej w Krakowie. W uznaniu zasług dla polskiego przemysłu Akademia Górnicza nadała mu 25 czerwca 1923 r. doktorat honoris causa.
I oto w dniu 31 marca br. upamiętniono działalność przemysłową i społeczną M. S. Skarbińskiego tablicą pamiątkową w I LO im. M. Kopernika. Przy tej okazji odbyło się seminarium naukowe w auli Kopernika w Będzinie "Przedsiębiorcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego". Organizatorem seminarium byli: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej i I LO im. M. Kopernika w Będzinie oraz dr inż. Dorota Starościak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.