Jak informowaliśmy w czwartek (17 kwietnia) w Kompanii Węglowej planowane jest spotkanie zarządu spółki ze związkami zawodowymi w niej działającymi ws. przestoju ekonomicznego. Jak postrzega tę inicjatywę, b. wicepremier i minister gospodarki, Janusz Steinhoff?
- Przestój miałby trwać od 28 kwietnia do 4 maja włącznie. Jestem przekonany, że taka decyzja zapadła po analizie wszystkich czynników. Takie rozwiązania wprowadza się, gdy są problemy ze zbytem towaru, który produkuje spółka ogłaszająca przestój. Tak dzieje się w Kompanii Węglowej mającej na zwałach duże zapasy niesprzedanego węgla - zaznacza rozmówca portalu górniczego nettg.pl.
Przestój ekonomiczny to czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w tym okresie przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi.
B. wicepremier przypomina, że to, co zamierza wprowadzić Kompania Węglowa, kilka lat temu testowała Jastrzębska Spółka Węglowa, gdy na rynku nie było zapotrzebowania na węgiel koksowy.
- O wprowadzeniu takich rozwiązań decydują uwarunkowania rynkowe, czyli ceny i nadpodaż. Należy też przypomnieć, że w górnictwie węgla bardzo wysoki jest poziom kosztów stałych - wyjaśnia b. minister gospodarki. - W tej sytuacji bardzo ważne jest, aby porozumieć się ze stroną społeczną, by zrozumiała cel tego rozwiązania i zaakceptowała takie działania - dodaje Janusz Steinhoff.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.