Parlament Europejski przyjął we wtorek (15 kwietnia) sprawozdanie dotyczące infrastruktury dla paliw alternatywnych w Europie - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuo eurodeputowanego Bogdana Marcinkiewicza. Wejście w życie tego rozporządzenia spowoduje m. in ujednolicenie wtyczki dla samochodów elektrycznych.
Celem dyrektywy jest budowa wspólnych ram dla środków dotyczących rozmieszczenia infrastruktury paliw alternatywnych w Unii w celu przełamania zależności od ropy naftowej oraz przyspieszenia obniżenia emisyjności systemu transportu przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych wymogów dotyczących rozbudowy infrastruktury paliw alternatywnych z uwzględnieniem wspólnych specyfikacji technicznych.
Celem długoterminowym będzie obniżenie emisyjności sektora transportu. Ponad 90 proc. energii zużytej w transporcie pochodziło z ropy naftowej, przy czym 84 proc. ropy naftowej pochodziło z exportu, co (w 2011 r.) powodowało koszty wynoszące do 1 mld euro dziennie, prowadząc do powstania znacznego deficytu w bilansie handlowym UE.
- Jestem głęboko przekonany, że Unia Europejska powinna udostępnić odpowiednie fundusze na badania i rozwój, aby ułatwić integrację rynkową nowych technologii i przyspieszyć moment w którym będą gotowe do rozmieszczenia. Starania UE w zakresie standaryzacji mają kluczowe znaczenie, zważywszy na szeroki transgraniczny wymiar tej dyrektywy. Przedłożone rozwiązania poprzez budowę minimalnej sieci punktów ładowania paliw alternatywnych, jak: zapewnienie dostępności punktów uzupełniania LNG w portach morskich i śródlądowych, zwiększenie sieci punktów uzupełniania wodoru, zagęszczenie sieci punktów uzupełniania CNG, z których obecnie korzysta blisko 1 mln pojazdów na drogach w Europie jest szansą na stworzenie wyłomu we wzajemnie blokujących się uwarunkowaniach rynku. Mam nadzieję ze wdrożenie dyrektywy wywoła pozytywne skutki społeczno-gospodarcze w postaci postępujących procesów inwestycyjnych - powiedział w czasie debaty eurodeputowany Marcinkiewicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.